Najważniejsze wnioski po sezonie wyników

opublikowano: 29-03-2016, 22:00

Analitycy Domu Maklerskiego BOŚ wzięli pod lupę wyniki spółek za IV kwartał 2015 r.

Ich wnioski nie są budujące. Specjaliści zwracają uwagę, że powtarzalne zyski firm w ujęciu zbiorczym znajdują się z różnych przyczyn pod presją, a słabość ta dotyczy szerokiego kręgu firm — ponad połowy tych, które monitoruje broker. „Nie spodziewamy się, by sytuacja ta uległa zmianie w najbliższej przyszłości” — napisano w raporcie. Według DM BOŚ, mimo że w ujęciu zbiorczym małe i średnie spółki wyraźnie poprawiły powtarzalne zyski w ujęciu rok do roku, to IV kwartał odsłonił zaskakującą słabość zysków w grupie „dużych” — i postrzeganych jako podmioty wysokiej jakości — średnich spółek.

Do tego grona analitycy zaliczyli Inter Cars, Emperię, Netię i Actiona. „To sprawia, że selekcja odpowiednich spółek staje się jeszcze trudniejsza” — wynika z raportu. Specjaliści podliczyli, że powtarzalne zyski spółek w ujęciu zbiorczym były minimalnie gorsze od prognoz za sprawą słabszych rezultatów maluchów i średniaków.

Ponadto „współczynnik zaskoczenia” był minimalnie negatywny, bo rozczarowań (24) było więcej niż niespodzianek (19). Co więcej, zbiorcze powtarzalne zyski firm monitorowanych przez DM BOŚ wyraźnie pogorszyły się w ujęciu rok do roku zarówno na poziomie operacyjnym (-12 proc.), jak i netto (13 proc.), choć to konsekwencja znacznego (20-procentowego) obniżenia zysków blue chipów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy