Najważniejsze: wydajność

Marcin Złoch
19-01-2005, 00:00

Kupując bazę danych, należy przyjrzeć się jej wydajności oraz funkcjonalności i wygodzie użytkowania.

Baza danych jest niezbędna do utworzenia systemu business intelligence (BI). Ale jak ją wybrać? Konrad Kowalczyk, konsultant BI w Altkom Akademii, twierdzi, że na rynku panuje następująca sytuacja: jeśli klient ma do czynienia z dużymi wolumenami danych, posiada spore środki na inwestycje i potrzebuje wydajności, to kupuje produkty firmy Oracle.

— Przy mniejszych zasobach, kiedy hurtownia danych nie musi operować na wielkich ilościach danych, czyli do 15 GB, a wydajność nie jest sprawą priorytetową, można opierać systemy BI na bazie Microsoftu. W segmencie wydajnych i droższych baz dedykowanych pod hurtownię danych mocno atakuje Sybase. Są jeszcze specjalizowane bazy danych do obróbki dużych wolumenów, jak Terradata, czy zorientowane analitycznie, jak Hyperion — wylicza Konrad Kowalczyk.

Piotr Kopczyński, starszy konsultant ds. sprzedaży Oracle Polska, zwraca uwagę na oferowaną przez bazę wydajność, jako na jeden z najważniejszych czynników, mających wpływ na wybór dostawcy. Dodatkowo istotne jest, czy dana baza wykorzystuje różne systemy operacyjne, dowolne dyski i macierze dyskowe.

— Ważne jest wsparcie producenta bazy dla różnych platform sprzętowych. Zakup nowej bazy nie powinien wiązać się z wymianą większości infrastruktury IT — przekonuje Piotr Kopczyński.

Paweł Gustaw z Premium Technology, wylicza zestaw kryteriów, na które należy zwracać uwagę przy wyborze bazy danych. Należą do nich m.in.: sposób gromadzenia danych, wydajność oraz wygoda użytkowania.

— Ważne są możliwości firmowych pracowników. Jak jakaś baza działa w firmie i pracownicy ją znają, to nie ma sensu zmieniać jej na inną — uważa Rafał Gabinowski, starszy konsultant Infovide.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Złoch

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Najważniejsze: wydajność