"Najważniejszy wykres każdego inwestora" (WYKRES DNIA)

Wykres stworzony przez Torstena Sløka z Deutsche Banku, podpowiada, jak wykorzystać różnice w polityce najważniejszych banków centralnych na świecie.

Zobacz więcej

Oczekiwany przez inwestorów moment pierwszej podwyżki stóp procentowych Fedu (linia czerwona) oraz EBC (linia granatowa). Szacunek na podstawie notowań kontraktów terminowych Deutsche Bank, Bloomberg

Jeszcze rok temu inwestorzy oczekiwali, że banki centralne w Europie i za oceanem zaostrzą politykę w tym samym momencie – pod koniec przyszłego roku. Od tamtego czasu oczekiwania te dramatycznie się rozeszły, wynika z danych Deutsche Banku. Fed podniesie stopy na przełomie 2015 i 2006 r., podczas gdy na podwyżkę w strefie euro trzeba będzie zaczekać nawet pięć lat, spodziewają się inwestorzy. Zdaniem Torstena Sløka, głównego ekonomisty Deutsche Banku, stworzony przez niego wykres powinien zawisnąć nad biurkiem każdego szanującego się zarządzającego aktywami.

„Wnioski inwestycyjne są proste. Korzyści, jakie z QE przez ostatnie 3-5 lat czerpały USA, będą w ciągu kolejnych 3-5 lat widoczne w Europie” – napisał w komentarzu specjalista Deutsche Banku.

W ciągu ostatnich 5 lat amerykański indeks S&P500 wzrósł o 95 proc. To blisko dwukrotnie więcej niż średnio w tym okresie w ujęciu dolarowym wyniosły zwyżki głównych indeksów z giełd w Londynie, Tokio i Frankfurcie.


Oczekiwany przez inwestorów moment pierwszej podwyżki stóp procentowych Fedu (linia czerwona) oraz EBC (linia granatowa). Szacunek na podstawie notowań kontraktów terminowych. Źródło: Deutsche Bank, Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / "Najważniejszy wykres każdego inwestora" (WYKRES DNIA)