Czytasz dzięki

Najwięcej od 4 lat wolnych strzelców zarabiających ponad 10 tys. zł miesięcznie

  • DI
opublikowano: 26-06-2020, 09:37

Liczba tzw. freelancerów zarabiających na rękę powyżej 5 tys. zł miesięcznie wzrosła w tym roku aż o 43 proc. w porównaniu z 2019 rokiem, informuje w najnowszym raporcie Useme.com, największa w Europie Centralnej platforma pracy zdalnej.

- Liczba freelancerów wykonujących swoją pracę w obszarze elektronicznych usług dla biznesu, wzrosła w tym roku do poziomu ćwierć miliona osób, przy dynamice na poziomie 15 proc. w stosunku do 2019 r. – powiedział cytowany w raporcie Przemysław Głośny, prezes Useme.com. - Największy wpływ na ten stan ma 11 proc. wzrost liczby podmiotów i osób fizycznych związanych z programowaniem, a także szeroko rozumianym IT. Na uwagę zasługuje także fakt, że przez ostatnie 12 miesięcy, kiedy po raz ostatni badaliśmy polskich wolnych strzelców, wzrósł odsetek osób utrzymujących się tylko i wyłącznie z tej profesji, do ok. 140.000 osób i firm. – dodał. 

Fot.: Slavko Midzor (PIXSELL / FORUM)
Zobacz więcej

Fot.: Slavko Midzor (PIXSELL / FORUM)

Autorzy raportu zwracają uwagę, że polscy wolni strzelcy z roku na rok zarabiają coraz więcej.

- Co warto podkreślić, w stosunku do ubiegłego roku został odnotowany dynamiczny, bo aż 43 proc. wzrost, osób które zarabiają powyżej 5 tysięcy złotych. W 2019 roku procent freelancerów, którzy uzyskiwali miesięcznie 5 tysięcy lub więcej kształtowała się na poziomie 8,5 proc., a w 2020 r. jest to już 12,3 proc. – powiedział prezes Useme.com. - Warto także dodać, że w tej grupie 9 proc. badanych zarabia na rękę miedzy 5 a 10 tysięcy złotych, a 3,2 proc. freelancerów otrzymuje ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie. Wśród wolnych strzelców mamy także całkiem sporą grupę profesjonalistów, dla których zarobki na poziomie 15 czy nawet 20 tysięcy miesięcznie nie są czymś nieosiągalnym i niecodziennym. – podsumował.

Z tegorocznych badań wynika, że dla blisko połowy (49,5 proc.) badanych, freelancing jest jedyną formą zarobkowania, a dla pozostałych stanowi formę dorobienia do etatu lub innej formy głównego zajęcia zawodowego.

Grupą która najwięcej zarabia są freelancerzy oferujący usługi programistyczne i IT. Blisko czterech na dziesięciu badanych w tej grupie, otrzymuje wynagrodzenie powyżej 5 tysięcy złotych co miesiąc. To ponad dwa razy więcej niż w przypadku wszystkich freelancerów. Wśród wolnych strzelców, którzy zarabiają coraz lepiej znajdują się także profesjonalni wykonawcy stron i sklepów internetowych, graficy oraz tłumacze. Do czołówki dołączyli w tym roku także freelancerzy architekci oraz konsultanci/stratedzy.

Wyniki badań przeprowadzonych przez Useme.com pokazały, że pandemia Covid 19 i kilkutygodniowy lockdown miał znaczący wpływ na freelancerów w Polsce. Aż dwie trzecie (64,29 proc.) wolnych strzelców ocenia, że ogólna sytuacja w branży uległa pogorszeniu lub znaczącemu pogorszeniu. Dla 6 na 10 badanych (57,89 proc.) zmniejszyła się liczba zleceń czy ogólnie pracy, a dla ponad połowy (57,14 proc.) respondentów w okresie pandemii zmniejszył się dochód.   

Badanie zostało przeprowadzone w czerwcu 2020 roku metodą CAWI i wzięło w nim udział 1076 freelancerów, informuje Useme.com.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane