Największa baza genealogiczna świata już dostępna dla Polaków!

Muzeum Emigracji w Gdyni, MDB
opublikowano: 02-05-2016, 15:15

W Święto Flagi RP i Dniu Łączności z Polonią największa i najbardziej popularna na świecie genealogiczna baza danych – portal ancestry.com – została udostępniona odwiedzającym Muzeum Emigracji w Gdyni. To pierwszy bezpłatny dostęp w instytucji publicznej w Polsce. Każdy kto chciałby zrekonstruować historię swojej rodziny uzyskał wgląd w setki milionów skanów oryginalnych dokumentów.

Uczestnicy zorganizowanego 2 maja wydarzenia mogli nie tylko jako pierwsi odkryć bogate zasoby bazy ancestry.com, ale także skorzystać z asysty wolontariuszy oraz programu warsztatów, które pozwolą dotrzeć do historii naszych przodków-emigrantów. Ancestry.com to skarbnica dokumentów niezwykle przydatnych w poszukiwaniach genealogicznych – obok aktów narodzin, małżeństw i zgonów, dostępne są tu także spisy ludności z różnych krajów, listy pasażerów emigrujących z Europy do Stanów Zjednoczonych, Kanady i innych państw, rejestry wojskowe, książki adresowe czy kolekcje nekrologów. 

Ancestry.com jest szczególnie pomocne w badaniu historii rodzin, których losy w przeszłości związane były ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Australią, Niemcami, Francją, Wielką Brytanią, Holandią, Włochami czy krajami skandynawskimi. Dotyczy to zarówno emigracji do tych krajów, jak i imigracji do Polski. Z uwagi na m.in. ogrom udostępnionych dokumentów oraz różnorodność kolekcji, portal od wielu lat co roku plasuje się w ścisłej czołówce rozmaitych rankingów najlepszych stron poświęconych tej tematyce. Możliwości wykorzystania serwisu do badania historii własnej rodziny zaprezentowano podczas warsztatów genealogicznych Dominika Pactwy, pasjonata genealogii, który w swoich poszukiwaniach dotarł do przodka z 1752 roku.

W Stanach Zjednoczonych dostęp do ancestry.com oferują m.in. biblioteki i archiwa państwowe. W Polsce Muzeum Emigracji jest pierwszą instytucją publiczną, która umożliwia korzystanie z zasobów zgromadzonych w serwisie. Z sześciu ogólnodostępnych, multimedialnych stanowisk genealogicznych będzie można korzystać w godzinach otwarcia Muzeum bez konieczności zapisów.

Co więcej, od 10 maja do 28 czerwca, w każdy wtorek, w godzinach 15.00-17.00 wolontariusz bądź wolontariuszka będzie pełnić przy stanowiskach dyżury i pomoże w obsłudze strony. Dla tych, którzy zarażą się pasją genealogii Muzeum planuje także drugą edycję cieszących się ogromną popularnością warsztatów, na które zapisywać będzie się można już na początku maja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Muzeum Emigracji w Gdyni, MDB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu