Największa biogazownia w Polsce już działa

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 25-09-2009, 00:00

Firma Agrogaz w Liszkowie (kujawsko-pomorskie) zbudowała pierwszą w Polsce dużą biogazownię o mocy 2,1 MW.

Firma Agrogaz w Liszkowie (kujawsko-pomorskie) zbudowała pierwszą w Polsce dużą biogazownię o mocy 2,1 MW.

Biogazownię Liszkowo otwarto 10 września. Instalacja elektrociepłowni będzie wytwarzać biogaz z odpadów pochodzenia roślinnego, który następnie posłuży do produkcji energii elektrycznej. Biogazownia ma moc 2,1 MW i będzie produkować około 16 tys. MWh energii elektrycznej. Koszty budowy biogazowni wahają się od 3,2 do 3,8 mln EUR za 1 MW w zależności od wielkości instalacji i jej przeznaczenia. Cała inwestycja w Liszkowie trwała pięć lat. Firma Aufwind Schmack Nowa Energia, współpracująca ze spółką Agrogaz, opracowała dokumentację i skompletowała niezbędne pozwolenia. Technologia produkcji biogazu w Liszkowie bazuje na rozwiązaniach firmy Schmack Biogas AG sprawdzonych w ponad 280 miejscach w Niemczech, Austrii, Holandii, Japonii i Luksemburgu.

Energia w cenie

Rezerwy energetyczne w Polsce znacznie spadają, a zużycie energii rośnie w szybkim tempie. Nie tylko u nas, ale na całym świecie uzależnienie od takich surowców, jak ropa naftowa i gaz ziemny jest na tyle duże, że po ich wyczerpaniu mielibyśmy poważny kryzys. Coraz większe zużycie złóż surowców energetycznych, liczne kryzysy naftowe, a także gwałtownie wzrastające ceny ropy spowodowały, że coraz częściej poszukiwane są inne — głównie odnawialne — źródła energii. Alternatywą może być energia pochodząca z wody, słońca, wiatru, energia geotermalna, a także biopaliwa. W porównaniu do węgla czy gazu, odnawialne źródła energii (OZE) mają bardzo niewielki negatywny wpływ na środowisko naturalne.

Nasi zachodni sąsiedzi dawno dostrzegli korzyści z budowy biogazowi. Tylko w Niemczech działa około 6 tys. takich obiektów. Biogaz ma bardzo szerokie zastosowanie: głównie jako paliwo dla generatorów prądu elektrycznego (ze 100 m? biogazu można wyprodukować około 400 kWh energii elektrycznej), jako źródło energii do ogrzewania wody, a po oczyszczeniu i sprężeniu — jako paliwo do napędu silników samochodowych.

Przepisy wymuszą

Obowiązujące w Polsce przepisy prawne nakładają na dostawców energii obowiązek zakupu energii wytworzonej w odnawialnych źródłach energii. Dodatkowo wytyczne Unii Europejskiej wymuszają także zwiększenie ilości wytwarzanej bioenergii. Zgodnie z międzynarodowymi zobowiązaniami wynikającymi z członkostwa w UE oraz z realizacji "Polityki energetycznej Polski do 2025 r.", w 2010 r. w Polsce 7,5 proc. energii elektrycznej powinno pochodzić z odnawialnych źródeł energii, a w 2020 r. już 15 proc. Z kolei udział biokomponentów i biopaliw w strukturze paliw ciekłych powinien wzrosnąć do 5,75 proc. Aktualnie produkcja energii elektrycznej z OZE wynosi zaledwie 4 proc.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

— Biogazownictwo w Polsce będzie bardzo ważnym źródłem energii, która zwiększy stabilność jej podaży w kraju, a jednocześnie ułatwi wykonanie zobowiązań wspólnotowych nakazujących redukcję emisji zanieczyszczeń. Paliwa naturalne, takie jak węgiel i ropa naftowa, nadal eksploatowane w takim tempie jak obecnie, wyczerpią się już w przyszłym stuleciu. W związku z tym istnieje potrzeba budowania kolejnych elektrowni zasilanych energią odnawialną — ocenia Zbigniew Szymandera, wiceprezes Agrogaz.

Tak powstaje bioenergia

Podczas procesu pozyskiwania biogazu zachodzi beztlenowa fermentacja odpadów organicznych, odpadów zwierzęcych lub osadów ściekowych. Mogą one pochodzić z gorzelni, browarów, ubojni, przetwórni owoców. Substancje organiczne rozkładane są przez bakterie na związki proste. W czasie takiej fermentacji aż 60 proc. substancji organicznej zamieniane jest w biogaz. W jego skład wchodzi głównie metan (od 40 do 70 proc.) i dwutlenek węgla (około 40-50 proc.). Na pozostałe kilka procent gazu składa się azot, siarkowodór, tlenek węgla, amoniak i tlen. Proces rozkładu materii nie zawsze jest taki sam i zależy od kilku czynników. Bardzo ważna jest wilgotność (minimum 50 proc.) i pH (więcej niż 6,8). Podczas fermentacji musi być zapewniony ciągły dostęp powietrza. Istotna jest również odpowiednia temperatura, od której zależy rodzaj fermentacji. W temperaturze 32-35°C zachodzi fermentacja mezofilna, natomiast w wyższej, 55-57°C, termofilna. Czas fermentacji zależy od składu masy, która zostaje jej poddana i waha się od dwudziestu kilku do stu dni.

Marta Sieliwierstow

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane