Największa kolekcja pamiątek z Titanica może trafić pod młotek

opublikowano: 31-08-2018, 09:12

Problemy finansowe właściciela największej kolekcji pamiątek związanych z najsłynniejszym transatlantykiem spowodowały, że mogą one zostać sprzedane na aukcji. Chętnych nie brakuje.

Premier Exhibitions Inc., spółka dysponująca 5,5 tys. pamiątek związanych ze słynnym statkiem Titanic, ogłosiła bankructwo w 2016 roku. W czwartek sędzia w Jacksonville, amerykańskim mieście w stanie Floryda, wskazał na konieczność rozważenia sprzedaży na aukcji pamiątek z Titanica należących do spółki. W ten sposób przychylił się do wniosku mniejszościowych akcjonariuszy Premier Exhibitions Inc., którzy maja roszczenia na ok. 10 mln USD.

Ze sprzedażą pamiątek nie będzie problemu. Kupnem zainteresowane są amerykańskie fundusze hedgingowe, inwestorzy z Chin, a także brytyjskie muzea. Co na to Robert Ballard, oceanograf, który w 1985 roku odkrył wrak Titanica na głębokości prawie 4 kilometrów, ale odmówił zabrania z niego jakichkolwiek przedmiotów?

- Gdybym był sędzią, powiedziałbym, cóż, logicznym opiekunem tego jest Wielka Brytania – powiedział. – Powinny być w rękach organizacji, która zapewni, że będą z nami na zawsze – dodał.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu