Największa komora klimatyczna powstaje w Krakowie

MEJ
opublikowano: 31-03-2015, 22:14

Samochody, śmigłowce, a nawet wagony kolejowe będą mogły być badane w nowej komorze termoklimatycznej, której budowę rozpoczęła Politechnika Krakowska.

Budowę rozpoczęto na terenie kampusu Politechniki Krakowskiej na Czyżynach. Komora stanowić będzie część laboratorium termoklimatycznego, służącego testowaniu maszyn i urządzeń. Będzie miała długość 24,7 m, szerokość 19,58 m, wysokość 10 m i kubaturę 4595 m kw. Testowane będą w niej maszyny i urządzenia takie jak m.in.  bankomaty, wagony kolejowe, śmigłowce, mniejsze samoloty, samochody, w tym ciągniki siodłowe, koparki i maszyny drogowe czy sprzęt wojskowy. W trakcie badań poddaje się je oddziaływaniu warunków skrajnych np. temperatur o amplitudzie kilkudziesięciu stopni czy ekstremalnej wilgotności lub ekstremalnej suszy. Komora umożliwia wytworzenie warunków w zakresie temperatur od -55 st. C do +70 st. C i wilgotności 98 proc. W przyszłości zostanie zainstalowany sprzęt, który umożliwi testy w warunkach zaszronienia, zarosienia czy deszczu.

W komorze wykonywane będą badania na zlecenie np. MON czy firm z sektora obronnego oraz firm komercyjnych. Badania naukowe w niej prowadzić będą także pracownicy naukowi uczelni. Politechnika Krakowska dysponuje już jedną komorą termoklimatyczną, ale znajduje się ona w ścisłym centrum miasta, co utrudnia badania większych obiektów.  Nowa komora będzie największym tego typu stanowiskiem testowym w Polsce.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu