Największa od 2008 r. wyprzedaż walut surowcowych (WYKRES DNIA)

Pogłębienie dekoniunktury na rynkach towarów ciąży na notowaniach walut ich producentów.

Zobacz więcej

Łączna ilość długich/krótkich pozycji netto na walutach Kanady, Australii i Nowej Zelandii (pole zielone/czerwone) na tle notowań surowcowego indeksu Bloomberg Commodity (linia niebieska) Bloomberg

Od początku roku notowania dolara kanadyjskiego, australijskiego i nowozelandzkiego obniżyły się wobec ich amerykańskiego odpowiednika o odpowiednio 11,5 proc., 9,5 proc. oraz o 15,3 proc. Ta największą od kryzysu finansowego przecena tych walut to skutek pogłębiającej się dekoniunktury na rynkach surowców, ich ważnego towaru eksportowego. Od początku bieżącego kwartału towarowy indeks Bloomberg Commodity załamał się o 11 proc., sięgając 13-letniego minimum. W rezultacie traderzy walutowi zwiększyli ilość pozycji netto nastawionych na przecenę trzech walut surowcowych do najwyższego poziomu od półtora roku.

- Waluty surowcowe pozostają pod wyraźną presją. Dopóki nie będzie można mówić o zatrzymaniu przeceny surowców, co jednak nie wydaje się prawdopodobne, dopóty trend spadkowy w notowaniach walut będzie kontynuowany – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Jeremy Stretch, strateg walutowy Canadian Imperial Bank of Commerce.

Zdaniem Grega Gibbsa, stratega Royal Bank of Scotland, najbardziej narażony na dalszą wyprzedaż jest dolar kanadyjski. PKB tego kraju spadł w pierwszym kwartale, a tymczasem wielką niewiadomą są wyniki jesiennych wyborów.


Łączna ilość długich/krótkich pozycji netto na walutach Kanady, Australii i Nowej Zelandii (pole zielone/czerwone) na tle notowań surowcowego indeksu Bloomberg Commodity (linia niebieska). Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Największa od 2008 r. wyprzedaż walut surowcowych (WYKRES DNIA)