Czytasz dzięki

Największa od trzech miesięcy zwyżka na Wall Street

Przejęcie dokonane przez kontrolowany przez Warrena Buffetta Berkshire Hathaway oraz zwyżki spółek surowcowych pomogły indeksowi S&P500 w odnotowaniu największej dziennej zwyżki od maja.

W zaledwie jeden dzień inwestorzy z giełdy nowojorskiej odrobili całość strat z ubiegłego tygodnia. Po półtorej godziny handlu S&P500 zyskał 1,3 proc., Dow Jones zwyżkował o 1,4 proc., a Nasdaq zakończył handel 1,2 proc. nad kreską. Nastroje wsparła informacja o przejęciu spółki Precision Castparts przez kontrolowane przez Warrena Buffetta Berkshire Hathaway. Notowania producenta osprzętu dla branży kosmicznej i energetycznej skoczyły o 19 proc. minimalnie pod kreską handel zakończyły papiery Berkshire, co jednak w znacznym stopniu związane było z raportem kwartalnym, który wykazał niższy od oczekiwań zysk.

- Handel w Chinach zakończył się 5-procentową zwyżką, wskaźnik S&P500 po raz kolejny udanie przetestował 200-sesyjną średnią kroczącą, a do tego wraca aktywność w sferze fuzji i przejęć. To wszystko dało inwestorom pretekst do zakupów – komentował w wypowiedzi dla Bloomberga Mark Kepner, trader w firmie inwestycyjnej Themis Trading.

Dzięki odbiciu na rynkach surowcowych z dołka próbowały wychodzić spółki z tego sektora. Z półtorarocznego minimum odbiły się notowania aluminiowego giganta Alcoa (+7,1 proc.). Naftowi potentaci ConocoPhillips oraz Chevron zyskali po blisko 3 proc. Na zakupy wyruszyli także inwestorzy ze Starego Kontynentu. Frankfurcki DAX skoczył o 1,0 proc., a paryski CAC40 wzrósł o 0,8 proc. Na 1,0-procentowym plusie handel zakończył WIG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane