Największa produkcja ropy w OPEC od kwietnia 2020 r.

Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ
opublikowano: 02-08-2021, 10:27

W poprzednim tygodniu na rynku ropy naftowej było spokojnie – a ceny tego surowca delikatnie zwyżkowały. Tym samym, notowania ropy nadal utrzymują się relatywnie niedaleko tegorocznych maksimów i nie schodzą na długo poniżej 70 USD za baryłkę.

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej rozpoczął się jednak od zniżki, na co wpływ ma m.in. powrót nastawienia risk-off wśród globalnych inwestorów. Dużo obaw budzi sytuacja w Azji oraz Oceanii, gdzie daje o sobie znać kolejna fala pandemii (liczba zakażeń w wielu azjatyckich krajach wciąż rośnie, a istotne restrykcje utrzymane są także m.in. w Australii). Co więcej, w Chinach dzisiaj rozczarował odczyt indeksu PMI, a przyczyny gorszego odczytu upatruje się m.in. w rosnących cenach surowców, na które zresztą sam rząd Chin zwracał uwagę w ostatnich miesiącach.

Na razie, w sezonie wakacyjnym, popyt na ropę naftową utrzymuje się na wysokim poziomie, jednak wiele obaw budzą kolejne miesiące, zwłaszcza w kontekście nowej fali pandemii i możliwego powrotu restrykcji. Kraje zachodnie monitorują sytuację w Azji, aczkolwiek póki co panuje przekonanie, że ze względu na dużą liczbę zaszczepionych, wpływ kolejnej fali pandemii na gospodarkę będzie już mniejszy, a tak ostre restrykcje jak te z poprzedniego roku czy z pierwszej połowy bieżącego roku, mogą już nie być potrzebne.

Warto pamiętać, że rośnie podaż ropy naftowej. O ile w USA wciąż jest ona wciąż przytłumiona, a firmy łupkowe nie spieszą się ze wznawianiem produkcji w obawie przed falstartem – to OPEC+ kontynuuje stopniowy przyrost wydobycia w ramach zwiększających się z miesiąca na miesiąc limitów zawartych w porozumieniu naftowym.

W samym kartelu OPEC produkcja ropy naftowej w lipcu wzrosła aż o 610 tys. baryłek dziennie do poziomu 26,72 mln baryłek dziennie. To najwyższy poziom produkcji od kwietnia 2020 roku. Pominąwszy luty bieżącego roku, oznacza to też comiesięczną zwyżkę produkcji ropy w OPEC od czerwca 2020 r. OPEC zakłada, że świat będzie powoli „przyzwyczajał się” do funkcjonowania z wirusem, a to będzie przekładało się na mniej nerwowe restrykcje oraz stopniowo rosnący popyt na ropę naftową na świecie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane