Największa przecena na Wall Street od sześciu tygodni

opublikowano: 02-10-2019, 22:27

Dow Jones spadał na zamknięciu o 1,9 proc. S&P500 stracił 1,8 proc. Nasdaq kończył sesję zniżką o 1,6 proc.

Widmo recesji krąży nad Wall Street. Inwestorzy sprzedawali w środę akcje i kupowali aktywa o mniejszym ryzyku po tym jak wrześniowy raport ADP pokazał mniejszą niż oczekiwano liczbę miejsc pracy stworzonych przez sektor prywatny. To kolejne dane po fatalnym wtorkowym ISM, które sygnalizują słabnięcie największej gospodarki świata. Szef Fed w Nowym Jorku potwierdził to w środę mówiąc, że gospodarka USA wygląda na mocną tylko „we wstecznym lusterku”. Rynek widzi jako powód pogorszenia sytuacji gospodarczej wojnę handlową toczoną z Chinami, a w środę dowiedział się o możliwości kolejnego konfliktu - z Unią Europejską. Światowa Organizacja Handlu (WTO) dała prawo USA nałożenia ceł na europejskie dobra wartości 7,5 mld USD za nielegalne subsydiowanie Airbusa.  Prezydent Donald Trump, który uznał decyzję WTO za wielki sukces przekonywał jednak w środę, że spadki na rynkach akcji spowodowane są próbą jego impeachmentu.

Zobacz więcej

NYSE

Bloomberg

Drożały obligacje skarbowe USA, rentowność 10-letnich spadła poniżej 1,6 proc. Wzrosła cena złota. Ropa staniała z powodu trzeciego tygodnia wzrostu zapasów surowca w USA, do tego większego niż oczekiwań, ale także obaw, że słabnąca gospodarka będzie go mniej potrzebowała. 

Podaż przeważała we wszystkich 11 głównych segmentach  S&P500, co nie zdarzyło się od grudnia ubiegłego roku. Najmocniej taniały akcje spółek energii (-2,6 proc.), finansowych (-2,1 proc.) i IT (-2,0 proc.). Najmniejsze straty notowały segmenty względnie odporne na dekoniunkturę, czyli usług telekomunikacyjnych (-1,35 proc.), użyteczności publicznej (-1,3 proc.) i nieruchomości (-0,5 proc.). Na zamknięciu taniało 96 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones tylko jeden kończył sesję wzrostem kursu. Najmocniej staniały akcje Walgreens Boots Alliance (-3,4 proc.), American Express (-3,3 proc.) i Chevron (-3,2 proc.). Najmniej spadały kursy Walt Disney Company (-0,3 proc.) i UnitedHealth Group (-0,2 proc.). Jako jedyny wśród blue chipów drożał Johnson & Johnson (1,55 proc.), co było skutkiem wiadomości o  zawarciu ugody, co zwiększa szansę koncernu na uniknięcie uwikłania w federalny proces branży farmaceutycznej oskarżanej o przyczynienie się do emidemi nadużywania opioidów w USA.
   
 
   

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu