„Największe banki przeszły test wytrzymałości”

MD
opublikowano: 09-04-2009, 13:48

Przez ostatnie osiem tygodni prawie 200 przedstawicieli amerykańskiej administracji sprawdzało w 19 największych amerykańskich bankach stan ich finansów. Mają dwie wiadomości, informuje CNBC. Dobrą i złą.

Dobra to ta, że największe amerykańskie banki są w lepszej sytuacji finansowej niż oczekiwano. Zła, że mimo to, niektóre z nich będą musiały znaleźć dodatkowy kapitał, czy to u prywatnych inwestorów, czy w państwowej kasie.

„Test wytrzymałości” bazował na analizie wyników serii symulacji komputerowych, które miały pokazać co się stanie z największymi bankami w przypadku znaczącego pogorszenia sytuacji gospodarczej. Wśród założeń przyjętych scenariuszy znalazł się m.in. wzrost bezrobocia do 10,3 proc. w przyszłym roku (obecnie 8,5 proc.), spadek cen domów w tym roku o kolejne 22 proc., a także 3,3 proc. spadek PKB USA w tym roku i wzrost bliski zerwa w przyszłym.

„Test wytrzymałości” największych amerykańskich banków zakończy się w tym miesiącu. Nie poznamy jednak jego dokładnych wyników. Prawo federalne zabrania w USA nieautoryzowanego ujawniania wyników badania stanu finansów banku. Wywołało to spekulacje części inwestorów, że zaaplikowany bankom „test niewytrzymałości” może być nie dość rygorystyczny.

MD, CNBC

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / „Największe banki przeszły test wytrzymałości”