Największe firmy zwiększą udział w rynku leków

SG, MZ
opublikowano: 18-01-2007, 00:00

Dystrybutorzy farmaceutyków z GPW raczej zwiększą sprzedaż i zyski. Jednak sytuacja rynkowa na razie im nie sprzyja.

Dystrybutorzy farmaceutyków z GPW raczej zwiększą sprzedaż i zyski. Jednak sytuacja rynkowa na razie im nie sprzyja.

Ciepła zima, zmiany na listach leków refundacyjnych, spadek dynamiki rynku, zbliżająca się nowelizacja prawa farmaceutycznego — z tym zmierzą się w tym roku hurtownicy leków. Ale rynkowe problemy to szansa dla wielkich spółek, notowanych na GPW. Mogą oni wykorzystać sytuację, zwiększając udział w rynku kosztem mniejszych i słabszych firm.

— Wyniki czwartego kwartału nie będą raczej zachwycające dla spółek farmaceutycznych. Popytowi na leki nie służy ciepła zima. Z giełdowej czwórki dystrybutorów wynikami w minionym kwartale może wyróżnić się Torfarm — ocenia Łukasz Kołaczkowski, analityk DM Millennium.

— Mimo wszystko wyniki giełdowych dystrybutorów leków nie powinny zawieść inwestorów. Atutem tych spółek jest bardzo mocna pozycja rynkowa — dodaje Remigiusz Sopel, analityk IDM.

Dodatkowo korzystna dla dostawców leków jest poprawa sytuacji finansowej aptek, które skróciły terminy regulowania należności. Hurtownicy zaczynają też coraz mocniej inwestować w sprzedaż leków do szpitali, co znów staje się atrakcyjne.

Ten rok zapowiada się raczej kiepsko pod względem wzrostu sprzedaży leków.

— Prognozy mówią o wzroście o ledwie 1 proc. Niemniej należy oczekiwać, że giełdowi dystrybutorzy leków wykorzystają swoją silną pozycję do zwiększania udziałów. Mimo to nie spodziewam się rewelacyjnych wyników. Do inwestycji w te spółki podchodzę raczej neutralnie — mówi Łukasz Kołaczkowski.

— Spodziewałbym się, że ten rok przyniesie dalsze ruchy konsolidacyjne, co przełoży się na notowania hurtowników — twierdzi Remigiusz Sopel.

Okiem eksperta

Piotr Jędrzejak

dyrektor finansowy Prospera

Łatwo na rynku nie będzie

Czwarty kwartał 2006 r. był dobry, ale nie rewelacyjny. Według IMS dynamika rynku w tym czasie była minimalnie mniejsza od pierwszych dziewięciu miesięcy (5,4 proc.), co w ostatecznym rozrachunku dało całoroczne tempo wzrostu rynku równe 5,2 proc. Grudzień był dla branży średni z powodu stosunkowo wysokich temperatur i niesprzyjającego sprzedaży układu świąt. Rozpoczynający się rok może być trudny dla hurtowników. IMS szacuje dynamikę rozwoju rynku na zaledwie 0,8 proc. Lista refundacyjna będzie rozszerzona — z tego powodu ceny coraz większej liczby leków, w tym generyków, będą niższe. Na dodatek wejdzie w życie nowe prawo farmaceutyczne, którego ostateczny kształt jest obecnie nieznany.

Ten rok może również stać pod znakiem dalszej konsolidacji rynku. Prosper, tak jak obiecywaliśmy akcjonariuszom, chce nadal rozwijać się w tempie wyraźnie powyżej średniej rynkowej i jest zainteresowany zakupem innych hurtowni leków. Nasza spółka może również wypłacić dywidendę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SG, MZ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu