Największe od 30 lat odwrócenie krzywej rentowności Niemiec

opublikowano: 25-11-2022, 10:38
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Po danych o kwartalnym wzroście PKB krzywa rentowności obligacji Niemiec nadal jest najmocniej odwrócona od 1992 roku, informuje Reuters.

Różnica między rentownością obligacji 2- i 10-letnich Niemiec wynosi 26 pkt. bazowych w piątek, o 1 pkt. bazowy mniej niż w czwartek. Nadal jest największa od października 1992 roku.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Odwrócenie krzywej rentowności uważane jest za sygnał zapowiadający recesję. Rząd Niemiec prognozuje, że w PKB wzrośnie w tym roku o 1,4 proc., ale w przyszłym spadnie o 0,4 proc.

W piątek poinformowano, że gospodarka Niemiec wzrosła w trzecim kwartale o 0,4 proc. w porównaniu z drugim, kiedy rosła o 0,1 proc. Poprawił się także wskaźnik nastrojów konsumentów GfK, choć wciąż jest bliski rekordowo niskiego poziomu.

Rzecznik resortu gospodarki powiedział Reutersowi, że nowe dane wciąż sugerują recesję w okresie sześciu miesięcy kończącym się w marcu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane