Największe rosyjskie firmy naftowe nigdy nie miały się lepiej

opublikowano: 21-09-2018, 09:09

Rosyjskie firmy wydobywające ropę i gaz mają idealne warunki dzięki rekordowej produkcji i najwyższym w historii cenom w krajowej walucie.

Indeks rosyjskich spółek naftowych, liczony w rublach, osiągnął największą wartość w historii. Dolarowy doszedł do poziomu z czerwca 2014 roku. Jedynym zagrożeniem dla rosyjskiej branży naftowej są obecnie kolejne sankcje USA. 

- Wszyscy inwestorzy zadają sobie pytanie: OK, rosyjskie spółki wyglądają obecnie atrakcyjnie, ale co stanie się przez następne sześć miesięcy, albo przez dwanaście – powiedział Aleksander Dimitrow z  Erste Sparinvest Kap Mbh. – Wszyscy czekają na listopad kiedy odbędą się wybory uzupełniające do Kongresu USA i wejdą w życie nowe sankcje wobec Rosji – dodał.

Jekatierina Iljuczenko z Union Investment Privatfonds we Frankfurcie przekonuje, że rosyjskie spółki naftowe są dobrą inwestycją długoterminową. Przemawiają za tym najniższe globalnie koszty produkcji, koncentracja na krajowych projektach i długi okres eksploatacji posiadanych rezerw. Dodatkowo te spółki wypłacają atrakcyjne dywidendy i są wciąż niedowartościowane w porównaniu z konkurencją z innych krajów.

Ryzyko polityczne jest jednak duże.

- Jest wiele różnych scenariuszy, które mogą być realizowane – podkreśla Mark Schlarbaum z Krane Fund Advisers w Nowym Jorku. – Nawet jeśli te spółki są tanie, to sytuacja jest nieprzewidywalna. Ludzie nie mogą nic zakładać, bo jest to wielka niewiadoma – dodał.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu