Największe słowackie lotniska zostaną sprywatyzowane

Polska Agencja Prasowa SA
31-01-2006, 17:07

Słowacki parlament we wtorek ponownie wyraził zgodę na sprzedaż 66 procent akcji dwóch największych słowackich lotnisk - w Bratysławie i w Koszycach. Ich właścicielem zostanie konsorcjum, którego współpartnerem jest port lotniczy Wiednia.

Słowacki parlament we wtorek ponownie wyraził zgodę na sprzedaż 66 procent akcji dwóch największych słowackich lotnisk - w Bratysławie i w Koszycach. Ich właścicielem zostanie konsorcjum, którego współpartnerem jest port lotniczy Wiednia.

     W tej sprawie głosowano już drugi raz, gdyż w ubiegły wtorek dziennikarze zauważyli na wydruku komputerowym, iż jeden z posłów opozycji głosował zgodnie z koalicją rządową. Gdy chcieli zapytać go o motywy, okazało się, że przebywa służbowo w Australii, a jego karta do głosowania jest zamknięta w sejfie. Uznano, iż popsuł się system elektroniczny, i karty do głosowania wymieniono, a po tygodniu opozycji ponownie nie udało się powstrzymać prywatyzacji lotnisk.

     Wiadomo już, kto będzie właścicielem obu słowackich lotnisk; przetarg rozpisany przez Ministerstwo Transportu wygrało konsorcjum TwoOne,  składające się ze słowackiej grupy finansowej J&T oraz właścicieli lotniska Schwechat w stolicy Austrii. W ostatniej turze przetargu pokonało ono  konkurentów, podnosząc swoją ofertę z 6,9 mld koron do 11,4 mld koron (ok. 1,14 mld zł).

     Rząd w Bratysławie jest zadowolony z prywatyzacji; dochody z niej będą wyższe niż zakładano, a lotniska w Bratysławie i Koszycach  zostaną powiększone i zmodernizowane. Opozycja ją totalnie krytykuje; uznała, iż słynące z wysokich opłat lotnisko w stolicy Austrii pozbyło się w ten sposób poważnego konkurenta. Ponieważ oba lotniska dzieli tylko 40 km, coraz więcej osób lecących do Austrii ląduje w tańszej Bratysławie, gdzie swą główną siedzibę założył tani przewoźnik SkyEurope. Nowy właściciel podniesie opłaty na lotnisku w Bratysławie, stanie sę ono lotniskiem rezerwowym - uważają krytycy transakcji.

     "Nie pozwolę, aby lotnisko w Bratysławie zostało zdegradowane do poziomu prowincjonalnego. Gdy tylko dojdę do władzy, ta prywatyzacja zostanie cofnięta" - ostrzegł Robert Fico, szef opozycyjnej partii "Smer", która od wielu miesięcy prowadzi w sondażach przed jesiennymi wyborami parlamentarnymi na Słowacji.  

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Największe słowackie lotniska zostaną sprywatyzowane