Największe spółki świata - pierwsza piątka z USA

opublikowano: 24-04-2013, 00:00

Pojawił się kolejny ranking największych spółek świata.

To odpowiedź Bloomberga na ubiegłotygodniową publikację magazynu „Forbes”, w której liderem został chiński bank ICBC. W opracowaniu Bloomberga, który koncentruje się na wartości rynkowej firm, po raz pierwszy od ośmiu lat czołowa piątka składa się wyłącznie z amerykańskich przedstawicieli. Czołową piątkę największych spółek świata tworzą Exxon Mobil (392 mld USD), Apple (366 mld USD), Google (265 mld USD), Berkshire Hathaway (259 mld USD) oraz Wal-Mart Stores (258 mld USD). Dopiero na szóstym miejscu znalazł się koncern PetroChina, jedna z trzech chińskich spółek z topowej piątki z ubiegłego roku.

Z czołowych pozycji wypadły natomiast dwie inne amerykańskie spółki uzależnione od zysków z sektora bankowego — Citigroup oraz General Electric.

Po raz pierwszy od 2011 r. w rankingu żadnej spółce nie udało się odnotować kapitalizacji przekraczającej 400 mld USD. W pierwszej pięćdziesiątce największych firm świata znalazło się 26 spółek z USA.

Pomogła im przecena na chińskiej giełdzie. Trzy spółki z Państwa Środka, które znajdowały się w czołowej piątce rankingu z września 2012 r., straciły średnio 9 proc. Są to PetroChina, Industrial & Commercial Bank of China (najbardziej rentowny pożyczkodawca na świecie) oraz China Mobile (największy koncern telekomunikacyjny pod względem liczby użytkowników).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane