Największe spółki znów są w cenie

Tomasz Furman
27-08-2001, 00:00

Największe spółki znów są w cenie

Spekulacje dotyczące sprzedaży pakietów akcji spółek giełdowych przez Ministerstwo Skarbu Państwa i dobre wyniki Polkomtela decydowały nie tylko o lepszych notowaniach KGHM, PKN Orlen i TP SA, ale i o poprawie nastrojów na całym rynku. W minionym tygodniu rosła wycena większości walorów.

W pierwszej połowie tygodnia dobre wyniki finansowe podał operator telefonii komórkowej Polkomtel. Dzięki tej informacji na wartości zyskały zarówno walory KGHM, jak i PKN Orlen. Obie spółki mają 19,6 proc. akcji Polkomtela, co w dużym stopniu rzutuje na ich postrzeganie przez inwestorów. Do kupowania papierów koncernu paliwowego zachęciły graczy również kolejne przypuszczenia dotyczące finału rozmów MSP z przyszłym inwestorem strategicznym.

— Spekulacje na temat sprzedaży akcji PKN Orlen decydowały na ostatnich sesjach o wzrostach cen walorów przedsiębiorstwa. Tym razem rynek oczekuje, że 17,6-proc. pakiet akcji obejmie MOL, który prawdopodobnie oferuje cenę o 40 proc. wyższą od obecnego kursu — uważa Krzysztof Misiak, kierownik zespołu analiz DM WBK.

Jego zdaniem, atmosferę na warszawskiej giełdzie podgrzewały również pogłoski na temat zawarcia porozumienia między Skarbem Państwa i France Telecom. Inwestorzy decyzji w tej sprawie oczekują zresztą już od dłuższego czasu.

Atak na radę

Przedsiębiorstwem, którego akcje cieszyły się w minionym tygodniu stosunkowo dużą popularnością, był Mostostal Export. W ostatnich miesiącach wartość rynkowa spółki znacząco spadła ze względu na fatalne wyniki finansowe i złą sytuację na rynku mieszkaniowym.

— Możliwość przejęcia kontroli nad radą nadzorczą Mostostalu Export przez inwestorów finansowych była głównym czynnikiem determinującym wzrosty na akcjach spółki — twierdzi Krzysztof Misiak.

Telia może pomóc

W ubiegłym tygodniu powodów do narzekań nie powinni mieć również akcjonariusze Netii. Wprawdzie kurs walorów spółki nadal ulega dużym wahaniom, ale inwestorzy powoli zaczynają handlować na coraz wyższych poziomach cenowych. Powodem są m. in. mniejsze obawy związane z brakiem dofinansowania przedsiębiorstwa przez Telię. Środki na dalszą działalność mogą również pojawić się ze strony Skarbu Państwa, wobec którego operator domaga się znaczących odszkodowań za opóźnienia w udzieleniu dostępu do niektórych segmentów rynku telekomunikacyjnego.

— O sile strony popytowej na akcjach Netii mogą przede wszystkim świadczyć ostatnie wzrosty, które dokonały się mimo zmniejszenia zaangażowania banku depozytariusza — dodaje kierownik zespołu analiz DM WBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Furman

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Strona główna / Największe spółki znów są w cenie