Czytasz dzięki

Największe tąpnięcie kursu kawy od 9 lat

opublikowano: 05-06-2019, 21:35

Kurs kawy Arabica spadł mocno na giełdzie nowojorskiej. Niektóry tłumaczą to pojawieniem się sygnału sprzedaży po mocnym wzroście ceny przez ostatnie dwa tygodnie.

Jack Scoville, wiceszef Price Futures Group uważa, że spekulanci zaczęli sprzedawać kawę bo nie potwierdziły się obawy niekorzystnego wpływu pogody na zbiory w Brazylii. Dodatkowo z Kolumbii przyszły informacje o zwiększonych dostawy kawy w maju.

- Środowa przecena to paskudny chaos, który mógł zaskoczyć niektórych ludzi – stwierdził Scoville.

Cena kawy Arabica z lipcowych kontraktów spadała w środę nawet o 7,3 proc. do 97,90 centów za funt na ICE Futures U.S. Tak duże tąpnięcie kursu kawy ostatni raz notowano w sierpniu 2010 roku. Spadek ceny o 6,2 proc. na zamknięciu jest największy od marca 2015 r. We wtorek kurs kawy Arabica doszedł do 1,0615 USD. Wcześniej wzrósł od 17 maja od ok. 19 proc. w związku z obawami, że deszcze mogą  obniżyć jakość kawy w Brazylii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane