Największy bank w Norwegii namawia do rezygnacji z gotówki

opublikowano: 22-01-2016, 15:38

Bank DNB twierdzi, że gotówka wyszła z codziennego użycia w Norwegii i funkcjonuje głównie na czarnym rynku, informuje The Local.

karta kredytowa
Zobacz więcej

karta kredytowa Fotolia

- W obiegu znajduje się obecnie około 50 mld koron, a bank centralny odnotowuje jedynie około 40 proc. w użyciu. Oznacza to, że w 60 proc. pieniądze wykorzystywane są poza jakąkolwiek kontrolą. Jesteśmy przekonani, że wynika to przekazywania pieniędzy pod stołem i ich prania. (…) Z korzystaniem z gotówki wiąże się tyle zagrożeń, że lepiej jest od niej odchodzić – powiedział dyrektor banku Trond  Bentestuen.

Zdaniem Bentestuen, zaledwie około 6 proc. Norwegów na co dzień płaci gotówką, a wśród nich przeważają osoby starsze.

Ministerstwo Finansów jest przeciwne propozycji DNB. Przedstawiciele banku twierdze rdzą, że faktycznie całkowita rezygnacja z gotówki „zajmie trochę czasu”, jednak proces należałoby zacząć już w tej chwili, wycofując zupełnie banknoty o nominale 1000 koron.

DNB i Nordea, drugi pod względem wielkości bank w kraju, już w dużym stopniu zrezygnowały z obsługi transakcji gotówkowych w swoich placówkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, The Local

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Największy bank w Norwegii namawia do rezygnacji z gotówki