Największy chiński bank ma potencjał do dalszych wzrostów

opublikowano: 12-10-2017, 13:25

Największy na świecie pożyczkodawca pod względem aktywów niemal podwoił cenę swoich akcji w ciągu ostatnich niecałych dwóch lat, ale – zdaniem analityków - ma jeszcze ogromny potencjał do wzrostu wartości, donosi Bloomberg.

Coraz większe grono analityków i ekspertów uważa, że poprawa  jakości aktywów i zmniejszenie problemu związanego z tzw. „shadow-bankingiem” uzasadnia jeszcze wyższą wycenę akcji Industrial & Commercial Bank of China (ICBC), który obecnie warty jest około 325 mld USD.

Industrial & Commercial Bank of China (ICBC)
Zobacz więcej

Industrial & Commercial Bank of China (ICBC) fot. Bloomberg

Eksperci podkreślają, że rządowa kampania mająca na celu znaczące zredukowanie nadmiernej dźwigni finansowej, co powinno ograniczyć "szarą bankowość" powinna wesprzeć największych kredytodawców, takich jak ICBC. 

Jakość aktywów poprawia się w najważniejszych przedsiębiorstwach państwowych, pozwalając pożyczkodawcom na redukcję rezerw z tytułu złych długów. Tymczasem ICBC nadal działa z dużym dyskontem w stosunku do międzynarodowych konkurentów, nawet po 73-proc. wzroście od dołka kursowego osiągnietego  w lutym 2016 r.

Mimo ostatniego wzrostu, ICBC handlowany jest na poziomie 0,92 swojej wartości księgowej, znacznie poniżej średniej (na poziomie 1,28) w przypadku 50-ciu globalnych banków w tym Wells Fargo czy Royal Bank of Canada.

Akcje ISBC podrożały już o 11 proc. od 30 września, kiedy to Ludowy Bank Chin poinformował o zamiarze obniżenia od 2018 r. wymaganych rezerw, jeśli banki będą w wystarczającym stopniu kredytować małych i wiejskich klientów. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu