Największy fundusz emerytalny rekordowo zmniejszył udział obligacji USA

opublikowano: 02-08-2021, 05:59

Japoński fundusz emerytalny pracowników rządowych GPIF dokonał w minionym roku fiskalnym rekordowej redukcji udziału obligacji i bonów USA w portfelu aktywów.

W roku zakończonym 30 marca udział obligacji i bonów USA w portfelu GPIF spadł do 35 proc. posiadanego zagranicznego długu. W poprzednim wynosił 47 proc. To wynik zmiany planów inwestycyjnych funduszu, dysponującego aktywami wartości 1,7 bln USD. Przewiduje on zmniejszenie zaangażowania w dług Japonii i większe zaangażowanie w oferujące wyższy zysk akcje i obligacje innych państw. W roku zakończonym w marcu GPIF zwiększał zaangażowanie w dług Francji, Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Wydał na nie łącznie 5,72 bln JPY (52 mld USD).

W roku fiskalnym zakończonym w marcu GPIF osiągnął 7,1 proc. zwrotu z inwestycji w zagraniczny dług. To najlepszy wynik wobec benchmarku, którym jest FTSE Russell World Government Bond Index, kończący ten sam okres zwrotem 5,4 proc. bez uwzględniania Japonii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane