Największy fundusz świata stracił dwie trzecie kapitałów

Za sprawą masowego odpływu inwestorów aktywa Pimco Total Return, jeszcze niedawno największego funduszu inwestycyjnego na świecie, stopniały przez prawie 2,5 roku o blisko 200 mld USD.

Po tym jak w sierpniu inwestorzy wycofali kolejne 1,8 mld USD, wartość aktywów Pimco Total Return po raz pierwszy od ponad ośmiu lat spadła poniżej 100 mld USD, donosi agencja Bloomberg. Fundusz, którego aktywa w kwietniu 2013 r. sięgały rekordowych 293 mld USD, jeszcze w 2013 r. stracił miano największego funduszu świata, a od czterech miesięcy nie jest już nawet największym funduszem obligacji. Po 28 miesiącach odpływów z rzędu na koniec sierpnia aktywa wyniosły „zaledwie” 98,5 mld USD.

U źródeł fatalnej passy Pimco Total Return leżały słabe wyniki w latach 2013-2014, odejście w atmosferze konfliktu charyzmatycznego zarządzającego Billa Grossa oraz obawy, że wzrost stóp procentowych Fedu negatywnie odbije się na zachowaniu rynków obligacji. Jednak w tym roku fundusz, którym zarządzanie przejęło trzech nowych specjalistów, zarobił na trudnym rynku 0,6 proc., a to wynik lepsze od wyników 73 proc. podobnych funduszy (dla porównania, prowadzony obecnie przez Billa Grossa Janus Global Unconstrained Bond Fund stracił 1,8 proc.). Zdaniem prezesa Pimco Douglasa Hodge’a, klienci wracają do towarzystwa, w miarę jak niepewność związana z jego przyszłością ustępuje.

- W ciągu ostatnich 9 miesięcy dynamika przepływów wyraźnie się poprawiła – deklaruje Douglas Hodge.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Największy fundusz świata stracił dwie trzecie kapitałów