Największy fundusz emerytalny zarobił 39 mld USD na giełdowej zwyżce

opublikowano: 02-11-2017, 08:22

Największy fundusz emerytalny na świecie odnotował piaty z rzędu kwartalny zysk. To najdłuższa taka passa od ponad dwóch lat, donosi Bloomberg. Wsparciem dla Japońskiego Państwowego Funduszu Inwestycyjnego (GPIF) była zwyżka na giełdzie oraz osłabienie jena, które pomogło zwiększyć wartość inwestycji zagranicznych.

GPIF w okresie trzech miesięcy do 30 września 2017 r. zrealizował 3 proc. stopę zwrotu, zarabiając 4,5 bln jenów (39 mld USD). W efekcie wartość znajdujących się w zarządzaniu funduszu aktywów wzrosła do rekordowych 156,8 bln jenów. Krajowe akcje dodały do rachunku 1,8 bln jenów podczas gdy wartość zagranicznych walorów zwiększyła się o 2 bln jenów, w części dzięki umocnieniu euro.

Norihiro Takahashi, prezes GPIF
Zobacz więcej

Norihiro Takahashi, prezes GPIF fot. Bloomberg

Japońskie akcje stanowią 24 proc. w portfolio funduszu, podobnie jak w przypadku zagranicznych. Poziomy docelowe to odpowiednio po 25 proc. w przypadku akcji, 35 proc. dla długu krajowego i 15 dla zagranicznych obligacji.

Aktywa alternatywne odpowiadały tymczasem za około 0,1 proc. posiadanych przez GPIF udziałów,. znacznie poniżej 5 proc. limitu. 

Fundusz zainwestował także około 1 bln jenów w indeksy, które śledzą japońskie akcje o wysokim poziomie zarządzania środowiskowego, społecznego i korporacyjnego. GPIF ogłosił też, że planuje rozważyć inwestowanie w indeksy środowiskowe obejmujące japońskie i zagraniczne walory.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Największy fundusz emerytalny zarobił 39 mld USD na giełdowej zwyżce