Czytasz dzięki

Największy giełdowy fundusz hedgingowy ostrzega nabywców obligacji

opublikowano: 10-07-2020, 09:00

Zalew ofert papierów dłużnych sprzedawanych na całym świecie zwiększa ryzyko dla nabywców obligacji, ostrzega Man Group, największy na świecie notowany na giełdzie fundusz hedgingowy.

W tym roku spółki sprzedały na świecie obligacji łącznej wartości ponad 2 bln USD. To 56 proc. więcej niż w tym samym okresie 2019 roku. Z powodu pandemii i konieczności wsparcia gospodarek rządy i agencje rządowe zaciągnęły w tym samym okresie 1,6 bln USD długu, najwięcej od 2009 roku.

-  Po wyprzedaży w marcu, podaż może z łatwością zostać wchłonięta przez popyt w momencie kiedy inwestorzy znów dodają ryzyko po niższych wycenach, ale uważamy, że prawdopodobnie jesteśmy blisko punktu zwrotnego – powiedziała Lisa Chua, zarządzająca portfelem w Man GLG, który jest częścią Man Group. 

To kolejny fundusz ostrzegający, że rynki mogą zmienić kierunek po szybkich wzrostach. Od marca, kiedy Fed uruchomił bezprecedensowe działania, m.in. kupując obligacje spółek, w USA w górę poszły ceny aktywów o wyższym ryzyku, od akcje po obligacje śmieciowe. 

- Uważamy, że wyceny odzwierciedlają obecnie większość pozytywnych wiadomości – powiedziała Chua.

Choć rynki rosną, rośnie także obawa, że poprawa sytuacji gospodarczej zajmie więcej czasu niż oczekiwano. Oznacza to większe niebezpieczeństwo odwrócenia trendu na rynkach. 

- Akumulacja ryzyka znów jest szczytowa – powiedziała Chua. – Ryzyko wynikające z dużego wzrostu długu sprzedawanego globalnie polega na tym, że jego nabywców jest tak dużo iż może być trudno znaleźć kolejnych – dodała.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane