Czytasz dzięki

Największy koncern górniczy prognozuje wzrost popytu na miedź

opublikowano: 07-11-2019, 10:41

BHP Group, największy na świecie koncern górniczy oczekuje, że kolejne ruchy przybliżające USA i Chiny do zakończenia wojny handlowej będą stymulować globalny wzrost i ożywią popyt na surowce, w tym miedź.

- Wycofania niektórych ceł, a także rosnące poczucie, że dokonuje się pewien postęp, będą uspokajały rynki, stymulowały jakąś formę wzrostu i powodowały wzrost cen surowców takich jak miedź – powiedział w czwartek prezes BHP Andrew Mackenzie.

Andrew Mackenzie, prezes koncernu BHP Billiton
Zobacz więcej

Andrew Mackenzie, prezes koncernu BHP Billiton Bloomberg

Analitycy Citigroup uważają, że sygnały sugerujące zbliżanie się porozumienia handlowego między USA i Chinami „to kroki w byczym kierunku” dla rynków metali. Dodatkową zachęta mają być oznaki poprawy sytuacji makroekonomicznej.

- Stopniowe łagodzenie i gotowość rozwiązywania problemów, a nie uciekanie do ceł, będzie pozytywne dla globalnej gospodarki i dla nas – powiedział Mackenzie.

BHP osiąga ok. 55 proc. przychodów w Chinach.

Prezes BHP zwrócił uwagę, że dekarbonizacja transportu i innych sektorów przez elektryfikację powinna skutkować wyższym popytem na miedź w następnej dekadzie.

- Lata dwudzieste obecnego wieku powinny być lepszym czasem dla miedzi, ale kiedy dokładnie się to stanie, nie jesteśmy w stanie przewidzieć – powiedział.

Od kwietnia miedź staniała o ok. 10 proc. w związku z obawami malejącego popytu spowodowanego hamowaniem wzrostu globalnej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane