Czytasz dzięki

Największy kwartalny spadek ceny ropy od 2014 r.

opublikowano: 31-12-2018, 07:24

Notowania ropy zmierzają do zakończenia kwartału największym spadkiem ceny surowca od 2014 roku. Po raz pierwszy od 2015 roku ropa będzie taniała także w skali roku.

W kończącym się kwartale ropa staniała o prawie 38 proc. Przesądziło to o pierwszym od trzech lat rocznym spadku ceny ropy notowanej w kontraktach futures w Nowym Jorku.

W mijającym kwartale wskaźnik zmienności notowań ropy wzrósł o 100 proc. W październiku cena ropy wzrosła najwyżej od czterech lat, ale dość szybko zaczęła tanieć i jej notowania weszły w fazę rynku niedźwiedzia. 

Inwestorzy nie są pewni, czy zapowiedziane przez OPEC+ cięcie wydobycia zdoła zredukować dostatecznie podaż w związku z rosnącą produkcją w USA. Jednocześnie rynki obawiają się spowolnienia wzrostu gospodarczego, m.in. z powodu konfliktu handlowego USA z Chinami.

- Trump stał się panem cen ropy w tym roku, bo był zaangażowany we wszystko, od sankcji nałożonych na Iran, do wojny handlowej z Chinami, a nawet napięć w relacjach z Arabią Saudyjską – uważa Sungchil Will Yun, analityk rynku towarowego w HI Investment & Futures Corp. – Choć ceny nie powinny już dalej spadać, to tempo wzrostu będzie raczej umiarkowane w przyszłym roku – dodał.

Kurs ropy WTI z lutowych kontraktów na NYMEX wynosił rano na giełdzie w Singapurze 45,84 USD. Oznacza to spadek o 24 proc. w całym roku.

Ropa Brent z marcowych kontraktów notowana była po 53,82 USD na ICE Futures Europe w Londynie. Zmierza do zakończenia roku spadkiem o 19,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane