Największy na świecie browar wychodzi z Rosji

opublikowano: 22-04-2022, 08:44

Anheuser-Busch InBev ogłosił, że sprzeda mniejszościowe udziały w rosyjskim joint venture. Dołączył w ten sposób do innych światowych producentów piwa, którzy zdecydowali się wstrzymać działalność w Rosji po jej napaści na Ukrainę, pisze Bloomberg.

AB InBev poinformował, że prowadzi rozmowy w sprawie sprzedaży udziałów w joint venture w Rosji z partnerem, tureckim Anadolu Efes. Poinformował również, że częścią potencjalnej umowy będzie wniosek o zawieszenie licencji na produkcję i sprzedaż piwa Bud w Rosji. Spółka odpisze 1,1 mld EUR w związku z wyjściem z Rosji i uwzględni to w wynikach pierwszego kwartału.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Joint venture AB InBev Efes ma 11 browarów w Rosji, w których zatrudnia ok. 3,5 tys. ludzi. Posiada również 3 browary na Ukrainie, w których pracowało 1,8 tys. osób.

AB InBev ogłosił, że wprowadzi najpopularniejsze ukraińskie piwo “Czernihowskie” na rynki innych krajów i przeznaczy zyski z jego sprzedaży na pomoc humanitarną dla Ukrainy. Zagwarantował jednocześnie przekazanie na ten cel co najmniej 5 mln USD.

Inne znane światowe browary: Carlsberg i Heineken także zdecydowały o opuszczeniu rosyjskiego rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane