Największy na świecie fundusz emerytalny traci najdłużej od dwóch dekad

opublikowano: 03-02-2023, 08:43
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

GPIF, fundusz emerytalny pracowników japońskich instytucji publicznych zanotował już czwarty z rzędu kwartał zakończony stratą, donosi Bloomberg.

W kwartale zakończonym w grudniu GPIF zanotował ujemny zwrot wynoszący 1 proc., czyli 1,85 bln JPY (14 mld USD). Stracił głównie na obligacjach. Na krajowych 1,7 proc., a na zagranicznych 5,3 proc. Inwestycje w akcje krajowych spółek dały 3,2 proc. zysku, a w zagraniczne 0,05 proc. straty. GPIF zaszkodziło w minionym kwartale największe osłabienie dolara wobec jena o 14 lat. Prawie połowę portfela funduszu stanowią zagraniczne aktywa. Masataka Miyazono, szef GPIF mówił w styczniu, że fundusz nie planuje zmian w jego strukturze.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Bloomberg przypomina, że GPIF zanotował ostatni raz cztery z rzędu kwartały zakończone stratą w roku fiskalnym, kończącym się w marcu 2003 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane