Największy na świecie fundusz emerytalny nie pożycza akcji do krótkiej sprzedaży

opublikowano: 03-12-2019, 14:17

Japoński GPIF zawiesił pożyczanie akcji do krótkiej sprzedaży, bo jak informuje, nie jest zgodna z jego odpowiedzialnością jako długoterminowego inwestora. Dostał natychmiast pochwałę od Elona Muska, donosi Reuters.

Krótka sprzedaż polega na natychmiastowym sprzedaniu przez inwestora pożyczonych akcji w oczekiwaniu, że ich cena w niedalekiej przyszłości spadnie, co pozwoli je odkupić po niższej cenie i oddać właścicielowi, zachowując osiągnięty zysk.

Elon Musk
Zobacz więcej

Elon Musk Bloomberg

- Obecne zasady pożyczania akcji są nietransparentne jeśli chodzi o to kto jest ostatecznym pożyczającym i w jakim celu pożycza – ogłosił japoński fundusz.

Reuters zwraca uwagę, że decyzja GPIF jest ciosem dla inwestorów zamierzających dokonać krótkiej sprzedaży. Pochwalił ją natychmiast Elon Musk. Szef Tesli „ma na pieńku” z inwestorami dokonującymi „krótkiej sprzedaży”, którzy przez długi okres obstawiali spadek cen akcji amerykańskiego producenta aut elektrycznych.

- Brawo, zrobiliście właściwą rzecz! Krótka sprzedaż powinna być nielegalna – napisał Musk na Twitterze.

Zwolennicy krótkiej sprzedaży twierdzą, że jest ona pozytywną przeciwwagą w okresach nadmiernej pewność siebie inwestorów oraz w przypadkach przesadnej propagandy spółek.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy