Największy na świecie producent biżuterii rezygnuje z wydobywanych diamentów

  • Paweł Makosz
opublikowano: 04-05-2021, 10:19

Pandora, która produkuje więcej biżuterii niż jakakolwiek inna firma na świecie, odchodzi od używania wydobywanych diamentów. Powodem jest wieloletni plan mający na celu porzucenie surowców związanych z nieetycznymi metodami produkcji.

Pandora
Pandora
Rowanloverscars/Wikipedia Commons/Creative Commons Uznanie autorstwa - udostępnianie na tych samych warunkach 4.0

Pomimo ciągłym zmianom w przepisach, globalny rynek jubilerski pozostaje skażony doniesieniami o łamaniu praw człowieka w kopalniach i fabrykach.

Między innymi z tego powodu mająca siedzibę w Kopenhadze Pandora poinformowała, że przy produkcji swojej biżuterii używać będzie tylko kamieni szlachetnych produkowanych w laboratoriach. Swoją pierwszą tego typu kolekcję wydadzą w 2022 roku.

Diamenty wykonane w laboratorium będą miały takie same właściwości fizyczne jak kamienie wydobywane. Nowa kolekcja będzie zawierać pierścienie, bransoletki, naszyjniki i kolczyki.

Do 2025 roku, cała produkcja będzie wykorzystywała wyłącznie metale szlachetne z recyklingu. Jest to część planu mającego na celu osiągnięcie przez firmę neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla.

Diamenty Pandory są wytwarzane z węgla pochodzącego w ponad 60 proc. z energii odnawialnej. W przyszłym roku ten wskaźnik ma wzrosnąć do 100 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PM, Bloomberg

Polecane