Największy niemiecki blue chip opuszcza giełdę we Frankfurcie

opublikowano: 25-10-2022, 17:51
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

DAX, indeks niemieckich blue chipów, traci największą spółkę. Koncern Linde zdecydował, że będzie notowany tylko w USA, informuje Bloomberg.

Linde tłumaczy, że notowanie na dwóch giełdach jednocześnie jest zbyt skomplikowane. Jedną z głównych przyczyn jest jednak zasada, że żadna ze spółek w DAX nie może „ważyć” więcej w indeksie niż 10 proc. Gdy dochodzi do jej naruszenia, następuje automatyczna sprzedaż jej akcji. Fundusze indeksowe są zmuszane w związku z tym do takiego samego działania. Prezes Linde Sanjiv Lamba skarżył się, że wspomniane ograniczenie negatywnie wpływało na notowania spółki, powodując niezadowolenie akcjonariuszy. Wskazywał również, że Linde jest ofiarą traktowania przez inwestorów największych spółek jak barometrów gospodarki.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Biorąc pod uwagę to, że Linde jest największym składnikiem DAX, przy zaledwie 5 proc. sprzedaży generowanych w Niemczech, spółka znajduje się pod presją sprzedaży za każdym razem kiedy ktoś korzysta z DAX jako środka wyrażenia negatywnej oceny lub zabezpieczenia wobec niemieckiej gospodarki – powiedział Vincent Andrews, analityk Morgan Stanley.

W 2018 roku Linde, największy na świecie gracz na rynku gazów technicznych, połączył się z amerykańskim Praxair. Centralę koncernu przeniesiono w związku z tym z Monachium do brytyjskiego Guildford.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane