Największy od czterech lat wzrost cen mieszkań na Wyspach Brytyjskich

opublikowano: 30-09-2020, 09:26

Ceny domów w wielkiej Brytanii mocno odbiły po okresie lockdownu. We wrześniu dynamika ich wzrostu była największa od czterech lat, donosi Reuters.

Według comiesięcznej analizy opracowywanej przez Nationwide, jednego z czołowych kredytodawców hipotecznych, ceny domów we wrześniu 2020 r. wzrosły aż o 5,0 proc. w ujęciu rocznym. 

Domy w Wielkiej Brytanii
Domy w Wielkiej Brytanii
Bloomberg

W porównaniu z sierpniem, ceny podskoczyły o 0,9 proc. W obu przypadkach przebite zostały  prognozy ekonomistów, które zakładały wzrost odpowiednio o 4,5 i 0,5 proc. 

Przedstawiciele branży mieszkaniowej ostrzegają, że mini-boom może wkrótce się skończyć, a bezrobocie prawdopodobnie gwałtownie wzrośnie w wyniki znacznego zwiększenia się liczby nowych infekcji Covid-19.

Według Nationwide, rynek mieszkaniowy został również pobudzony przez obniżkę podatków od zakupów domów jaką wprowadził w lipcu minister finansów, starając się ożywić gospodarkę po rekordowym 20-proc. spadku między kwietniem a czerwcem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane