Największy od października spadek rentowności włoskich obligacji

  • Paweł Makosz
opublikowano: 05-02-2021, 11:58

Rentowność 10-letnich obligacji Włoch spadła w piątek do ponad trzytygodniowego minimum, wyznaczając największy tygodniowy regres od października.

Rentowność 10-letnich obligacji Włoch spadła o prawie 2 punkty bazowe do 0,543 proc. Jest to najniższy poziom od 11 stycznia. W ciągu ostatnich pięciu sesji zyski z tych papierów dłużnych obniżyły się już o prawie 11 punktów bazowych, co jest największym tygodniowym spadkiem od października ubiegłego roku.

Colosseum, Rzym, Włochy(09.01.2021)fot. REMO CASILLI/Reuters/Forum
Colosseum, Rzym, Włochy(09.01.2021)fot. REMO CASILLI/Reuters/Forum

Analitycy UniCredit podkreślają, że wzrost ceny włoskich obligacji w tym tygodniu wywołuje pytania o to, o ile może spaść ich rentowność w stosunku do zysków z niemieckich benchmarkowych “Bundów”.

– Będzie to prawdopodobnie zależeć od dwóch powiązanych wydarzeń. Zakresu parlamentarnego poparcia, jakim będzie cieszył się nowy rząd oraz skłonności inwestorów zagranicznych do ponownego zwiększenia zaangażowania na rynku BTP - ocenił UniCredit

Analitycy uważają, że „niskie poziomy 88 punktów bazowych z 2015 r. dla 10-letniego spreadu BTP-Bund nie wydają się być poza zasięgiem”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane