Największy od roku tygodniowy spadek rentowności obligacji USA

opublikowano: 11-06-2021, 15:40

Zamykanie tzw. krótkich pozycji przez inwestorów na rynku długu USA spowodowało, że rentowność obligacji 10-letnich zmierza do zakończenia tygodnia największym spadkiem od roku.

Rentowność benchmarkowych obligacji USA spadła o 11 pkt. bazowych w tym tygodniu. To największa zniżka od czerwca 2020 roku. W piątek rentowność „dziesięciolatek” spadała do 1,43 proc. W czwartek wyższe niż oczekiwano dane o inflacji w USA spowodowały tylko chwilowy spadek cen amerykańskiego długu.

Budynek Banku Rezerw Federalnych (Fed) w Waszyngtonie
fot. Rainer Unkel/Vario Images/Forum
Budynek Banku Rezerw Federalnych (Fed) w Waszyngtonie fot. Rainer Unkel/Vario Images/Forum

Analitycy uważają, że spadkowy trend rentowności USA w ostatnim czasie, odbywający się bez wyraźnych przyczyn, sugeruje zmianę nastawienia inwestorów. Wskazują, że w ostatnich dniach widoczne było zamykanie przez nich pozycji na spadek cen obligacji USA.

- Na rynku widać zamykanie krótkich pozycji i wychodzenie z transakcji reflacyjnych – powiedział Andy Brenner, szef międzynarodowego rynku długu w National Alliance.

Brak reakcji na ostatnie dane o inflacji tłumaczony jest oczekiwaniem rynku, że nie wpłyną one na decyzję Fed na posiedzeniu 15-16 czerwca.

- Z perspektywy Fed wzrost inflacji w ciągu ostatnich kilku miesięcy, choć większy niż oczekiwano, nadal uważany jest za tymczasowy – napisali w raporcie stratedzy NatWest Markets.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane