Największy fundusz świata zarobił najwięcej od trzech lat

GPIF, największy na świecie fundusz emerytalny, zanotował w zakończonym roku obrachunkowym stopę zwrotu sięgającą 6,9 proc.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Nawet mimo straty w ostatnim kwartale, w całym roku zakończonym 31 marca fundusz emerytalny pracowników japońskiego sektora publicznego GPIF zanotował najwyższą stopę zwrotu od trzech lat. Dzięki sześciu kwartałom z rzędu z wynikami na plusie na koniec 2017 r. fundusz dysponował największymi aktywami w historii, a obecnie pod jego zarządzaniem znajduje się 1,4 bln USD (156 bln jenów). Dobre wyniki to potwierdzenie, że słuszna była dokonana w 2014 r. zmiana strategii, w ramach której udział akcji w portfelu podwoił się, a udział obligacji spadł.

- W tym momencie otoczenie sprzyja inwestycjom w akcje – globalny wzrost jest silny, a inflacja umiarkowana. Jednak z długoterminowego punktu widzenia udział aktywów ryzykownych w naszym portfelu może okazać się zbyt wysoki – ocenia Naoki Fujiwara, główny zarządzający towarzystwa Shinkin AM.

Zdaniem prezesa GPIF Norihiro Takahashiego w najbliższych miesiącach najpoważniejszym czynnikiem ryzyka dla inwestorów będzie niepewność co do polityki handlowej USA (to właśnie ona najmocniej przyczyniła się do poniesienia przez fundusz strat w pierwszych trzech miesiącach bieżącego roku). W ostatnich 12 miesiącach w ujęciu kwotowym największe zyski funduszowi przyniosły akcje japońskie (5,5 bln jenów), akcje zagraniczne (3,5 bln jenów), a słabiej zachowywały się krajowe i zagraniczne obligacje (odpowiednio 0,4 bln jenów oraz 0,7 bln jenów).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Największy fundusz świata zarobił najwięcej od trzech lat