Największy odsetek optymistów od ponad siedmiu lat

PAP
opublikowano: 21-09-2017, 14:08
aktualizacja: 21-09-2017, 14:09

46 proc. ankietowanych przez CBOS ocenia, że sytuacja w Polsce zmierza w dobrym kierunku (wzrost o 2 punkty proc.), a negatywnie oceniających sytuację jest 38 proc. (spadek o 3 punkty proc.) Według raportu CBOS to najlepszy bilans od ponad siedmiu lat.

Z najnowszego badania Centrum Badania Opinii Społecznej wynika, że najbardziej zadowoleni z kierunku rozwoju sytuacji w kraju są respondenci popierający PiS (87 proc.) oraz ruch Kukiz’15 (48 proc.).

"Osoby, które chcą głosować na PO i Nowoczesną, podobnie jak respondenci niezamierzający uczestniczyć w wyborach parlamentarnych, najczęściej negatywnie wypowiadają się o kierunku zmian w Polsce, przy czym najbardziej krytyczni w swoich ocenach są wyborcy ugrupowania Ryszarda Petru (82 proc.) – czytamy w komunikacie.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, o 3 pkt. proc. zwiększyła się liczba badanych pozytywnie oceniających obecną sytuację polityczną w kraju. Podobny wzrost odnotowano wśród respondentów zadowolonych z rozwoju gospodarczego i obecnie ten wskaźnik wynosi 52 proc., co jest najlepszym wynikiem w historii badań.

Jeśli chodzi o ocenę poziomu życia respondentów i ich rodzin, 57 proc. twierdzi, że im i ich rodzinom żyje się dobrze, ponad jedna trzecia (37 proc.) uważa, że przeciętnie, a co szesnasty badany (6 proc.) – że źle. Lepsze niż w sierpniu są oceny warunków materialnych gospodarstw domowych ankietowanych. Ponad połowa (56 proc.) jest nimi usatysfakcjonowana, blisko dwie piąte (38 proc.) określa je jako przeciętne (spadek o 4 pkt.), a co szesnasty wyraża niezadowolenie (6 proc.).

Nieco mniej krytyczne niż w sierpniu są oceny sytuacji w zakładach pracy. "Nie zmienił się wprawdzie odsetek pracujących, którzy uznają ją za dobrą (65 proc.), jednak ubyło tych, którzy są z niej niezadowoleni (z 11 proc. na 9 proc.). Jedna czwarta zatrudnionych (25 proc.) uważa, że sytuacja w ich miejscu pracy jest przeciętna" – napisano.

Z sondażu CBOS wynika też, że nieco poprawiły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji w kraju. Obecnie 31 proc. respondentów (od sierpnia wzrost o 2 pkt. proc.) spodziewa się, że w ciągu najbliższego roku ulegnie ona poprawie. Nieco ponad jedna piąta (22 proc.) obawia się jej pogorszenia, jednak nadal najczęściej podzielana jest opinia, że sytuacja w Polsce nie ulegnie zmianie (40 proc.).

W podsumowaniu komunikatu czytamy, że "te korzystne oceny i opinie przekładają się wprawdzie na nieznaczny wzrost optymizmu w prognozowaniu przyszłości, jednak formułowane przewidywania są – mimo wszystko – dość zachowawcze. Dominuje raczej przekonanie, że zarówno w wymiarze publicznym, jak i prywatnym w ciągu najbliższego roku nic się zasadniczo nie zmieni".

Badanie przeprowadzono w dniach od siódmego do 14 września 2017 r. na liczącej 985 osób, reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane