Największy producent miedzi obniżył prognozę ceny

opublikowano: 14-09-2021, 19:45

Chile spodziewa się niższej niż dotychczas średniej ceny miedzi w tym roku. Powodem jest słabnący popyt w Chinach i możliwość redukcji stymulacji monetarnej w USA.

Cochilco, rządowa komórka zajmująca się miedzią, prognozuje średni kurs miedzi wynoszący 4,20 USD za funt w tym roku. Jeszcze trzy miesiące temu oczekiwała, że będzie wynosił 4,30 USD. W przyszył roku średnia cena miedzi ma wynosić według najnowszej prognozy 3,95 USD za funt. Powodem będzie nadmiar metalu na rynku, wskazuje Cochilco.

Miedź była rekordowo droga w maju tego roku w związku z ożywieniem globalnej gospodarki po kryzysie będącym skutkiem pandemii. Od tego czasu nastąpiła stabilizacja notowań metalu, którego średni kurs w tym roku wynosi obecnie 4,19 USD. Na nowojorskiej giełdzie Comex we wtorek miedź notowana jest po ok. 4,32 USD za funt.

Cochilco prognozuje globalny wzrost popytu na miedź w 2021 roku o 2,4 proc., a w przyszłym o 3,0 proc. Podaż ma wzrosnąć w tym roku o 1,2 proc., ale w przyszłym już o 4,5 proc. i na rynku spodziewany jest nadmiar miedzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane