Największy producent PC-tów miał najniższy od 9 kwartałów wzrost przychodów

opublikowano: 10-08-2022, 07:24
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Lenovo Group, największy na świecie producent komputerów osobistych (PC) odczuł skutki kwarantann stosowanych szeroko w chińskich miastach w  drugim kwartale, informuje Reuters.

Całkowite przychody chińskiej spółki wyniosły w drugim kwartale 16,96 mld USD i były tylko o 0,2 proc. wyższe niż w poprzednim. To ich najniższy wzrost od pierwszego kwartału 2020 roku. Spółka zwiększyła w drugim kwartale zysk przypisany akcjonariuszom jednostki dominującej o 11 proc. do 516 mln USD.

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock

Według firmy analitycznej Counterpoint, koniec boomu z okresu pandemii oraz problemy z łańcuchami dostaw spowodowały, że globalne dostawy PC-tów były w drugim kwartale o 11,1 proc. niższe niż rok wcześniej. W przypadku Lenovo miały spaść o 12,7 proc. do 17,4 mln komputerów. Chińska spółka nadal ma największy, wynoszący 24,4 proc. udział w globalnym rynku.

Yang Yuanqing, szef Lenovo oczekuje, że globalne dostawy PC-tów wyniosą w tym roku 300-310 mln sztuk. Oznaczałoby to ok. 10 proc. spadek w porównaniu z 2021 rokiem. Yang podkreślił, że spółka dywersyfikuje działalność. Jej biznes inny niż produkcja PC-tów generuje już 37 proc. przychodów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane