Największy producent platyny prognozuje wzrost jej ceny o ponad 80 proc.

opublikowano: 15-01-2021, 18:48

Neal Froneman, prezes Sibanye Stillwater uważa, że wyjście z kryzysu globalnej gospodarki i spadek podaży platyny spowodują ponad 80 proc. wzrost jej ceny w okresie 4-5 lat.

Froneman powiedział, że popyt na platynowce już wrócił do poziomu sprzed pandemii. Cena platyny jest prawie dwukrotnie wyższa niż w marcu ubiegłego roku, kiedy spadła najniżej od 18 lat. Pomogły w tym zakłócenia podaży metalu, a także ożywienie w chińskiej branży motoryzacyjnej.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

- Platyna dopiero zaczęła drożeć i będzie tak nadal – powiedział Froneman. – Nie ma powodu dlaczego platyna nie miałaby zdrożeć do 2000 USD za uncję czy nawet więcej – dodał.

Froneman przekonuje, że wzrost ceny platyny będzie stymulować rosnący popyt ze strony producentów ogniw paliwowych. Do tego producenci aut w Chinach i Ameryce Północnej zaczynają nią coraz częściej zastępować droższy pallad.

Szef Sibanye Stillwater nie jest osamotniony w byczych prognozach dotyczących ceny platyny. Georgette Boele, strateg rynku metali szlachetnych w ABN Amro Bank prognozuje wzrost kursu platyny do 1500 USD do 2022 roku. W piątek wynosił on trochę ponad 1100 USD.

- Powoli, ale pewnie, układ gwiazd zaczyna sprzyjać temu metalowi szlachetnemu – napisała w raporcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane