Największy rosyjski bank wypłaci rekordową dywidendę

opublikowano: 17-03-2023, 13:08
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Prezes German Gref ogłosił, że zarząd państwowego Sbierbanku rekomendował wypłatę rekordowych 565 mld rubli dywidendy za ubiegły rok, w którym zysk spółki spadł o 80 proc., informuje Reuters.

Agencja przypomina, że największy rosyjski bank, podobnie jak inne duże rosyjskie spółki, nie wypłacił w 2022 r. dywidendy za poprzedni rok. Prezes German Gref tłumaczy, że wynikało to z konieczności zachowania marginesu bezpieczeństwa potrzebnego w sytuacji sankcji nałożonych na Rosję nakierowanych szczególnie na sektor finansowy.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

W 2022 r. zysk Sbierbanku wyniósł 270,5 mld rubli. W lutym rosyjskie Ministerstwo Finansów sygnalizowało, że oczekuje, iż co najmniej połowa przeznaczona zostanie na dywidendę. Sbierbank ma także zapłacić jednorazowy podatek od nadmiernych zysków planowany przez rząd Rosji. German Gref sygnalizował, że państwowy bank się dostosuje.

Prezes Sbierbanku oświadczył, że rekordowa dywidenda to wyraz podziękowania dla akcjonariuszy, którzy „uwierzyli w spółkę w trudnym okresie, od wiosny do jesieni 2022 r.”. Biorąc pod uwagę strukturę własnościową, wygląda to jednak na duży transfer pieniędzy do państwa, którego potrzeby finansowe znacznie wzrosły z powodu prowadzenia wojny z Ukrainą.

Wiadomość o wypłacie przez bank aż 25 rubli na akcję spowodowała wzrost jego kursu na giełdzie w Moskwie najwyżej od siedmiu miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane