Największy rynek świata

Materiał sponsorowany
opublikowano: 12-05-2014, 00:00

KOMENTARZ PARTNERA RELACJI

Chińska gospodarka wypracowała w 2013 roku ponad siedmioprocentowy wzrost PKB, co plasuje ją wśród liderów światowego wzrostu gospodarczego. I choć eksperci wskazują, że nie powróci już ona na ścieżkę dwucyfrowego wzrostu, obecność na tym rynku przestała być już dla światowych firm alternatywą, stała się koniecznością. Przy największej wartości eksportu Chiny są największym światowym konsumentem i producentem energii. Dwie trzecie energii wytwarzana jest w tym kraju z paliw kopalnych. Chiny są również największym na świecie producentem węgla.

Chińskie kopalnie zaskakują — w niektórych z nich poziom automatyzacji wydobycia wciąż jest wyjątkowo niski. Inne natomiast bardziej przypominają nowoczesne fabryki lub laboratoria. W ostatnich latach to właśnie wysoka wydajność, bezpieczeństwo pracy oraz poszanowanie złoża stały się dla nich priorytetem rozwoju. Wpłynął na to nie tylko rachunek ekonomiczny, ale również decyzje zapadające na szczeblu rządowym w Pekinie. Złoża zostały uznane za dobro narodowe. Oznacza to między innymi, że pokłady o grubości przekraczającej 0,8 m muszą być eksploatowane bez względu na koszty. To natomiast stwarza szansę dla producentów oferujących maszyny i urządzenia, które umożliwiają opłacalną ich eksploatację.

Wejście na chiński rynek nie jest jednak łatwe. Uczestnictwo w przetargach nie jest właściwie możliwe bez kooperacji z chińskimi producentami. Rozwiązaniem dla zagranicznych firm jest ulokowanie części produkcji w Chinach. Taką metodę przyjęła Grupa Kopex, tworząc spółkę Shandong Tagao, za której pośrednictwem startuje w przetargach na obszarze całych Chin.

W Chinach trzeba być, z chińskimi firmami trzeba konkurować. W tej rywalizacji liczy się nie tylko cena oferowanych rozwiązań, ale też ich innowacyjność oraz jakość. Na tym polu polskie firmy już teraz skutecznie konkurują na chińskim rynku. A jest na nim jeszcze wiele przetargów do wygrania.

Józef Wolski prezes Grupy Kopex

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał sponsorowany

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy