Największy spadek PKB Danii od 2011 r.

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-11-2017, 09:43

W minionym kwartale gospodarka Danii skurczyła się bardziej niż oczekiwali tego analitycy, donosi Bloomberg. Wstępne dane wskazują, że to najgorszy wynik od 2011 r.

Produkt Krajowy Brutto Danii spadł o 0,6 proc. w trzecim kwartale 2017 r. w odniesieniu do poprzedniego trzymiesięcznego okresu, wynika z danych tamtejszego urzędu statystycznego.

Dania
Zobacz więcej

Dania fot. Bloomberg

Tymczasem mediana prognoz analityków zakładała spadek rzędu 0,2 proc. Z kolei wzrost w II kwartale została zrewidowany do 0,6 proc. z 0,7 proc. wcześniejszego oszacowania.

Odnotowany spadek był w głównej mierze wynikiem gwałtownego zmniejszenia się zapasów, co – zdaniem Lasa Olsena, głównego ekonomisty Danske Bank - odzwierciedla wysiłki firm, by nadążyć za popytem

Spodziewamy się silnego odbicia w czwartym kwartale, ale prawdopodobnie niezwykle trudno będzie osiągnąć 2-proc. wzrost w ciągu roku, z takimi rzeczami z jakimi mamy teraz do czynienia – twierdzi ekonomista..

Eksport spadł w III kw. o 1 proc., podczas gdy konsumpcja prywatna zmniejszyła się o 0,6 proc. W tym drugim przypadku było to w dużej mierze rezultatem spadku zakupów samochodów, ponieważ Duńczycy oczekiwali na ostateczny wynik rozmów prawodawców dotyczących obniżenia podatków samochodowych. Inwestycje brutto spadły o 2,1 proc.

Liczby są "krokiem w niewłaściwym kierunku, ale jeszcze nie ma powodów do bicia na alarm" -  napisał w notatce ekonomista Soren V. Kristensen z Sydbanku. W jego opinii, bardziej niepokojące jest to, że eksport spadał już trzeci kwartał z rzędu. 

To niezwykłe, biorąc pod uwagę, że wzrost na większości naszych rynków eksportowych jest dość silny – podkreśla Kristensen.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Największy spadek PKB Danii od 2011 r.