Największy udziałowiec zmniejsza zaangażowanie w Nordea Bank

opublikowano: 13-06-2019, 11:02

Największy udziałowiec Nordea Bank obniża swoje zaangażowanie w fińską instytucję. Ma to zmniejszyć obciążenie kapitałowe.

Sampo z siedzibą w Helsinkach będzie dystrybuować część swoich udziałów w Nordea jako dodatkową dywidendę dla akcjonariuszy. Po spadku udziałów poniżej 20 proc. Sampo nie będzie już traktowana jako konglomerat finansowy, co oznacza, że będzie podlegała łagodniejszym wymogom regulacyjnym.

Jeden z oddziałów Nordea Bank
Zobacz więcej

Jeden z oddziałów Nordea Bank fot. Bloomberg

Według Sampo, ruch ma charakter czysto techniczny. Specjaliści podkreślają jednak, że zbiega się w czasie z głośnym wyrażaniem niezadowolenia przez niektórych kluczowych akcjonariuszy Nordei, którzy skarżyli się, że największy bank w Skandynawii nie spieszy się z realizacją swojej strategii. 

Tymczasem Nordea redukuje tysiące miejsc pracy i dodaje więcej zautomatyzowanych funkcji w celu obniżenia kosztów. Na razie jednak wdrażana restrukturyzacja nie zaowocowała zwiększeniem przychodów.

Zgodnie z opublikowanym oświadczeniem, udziałowcy Sampo otrzymają jedną akcję Nordea za każde 10 posiadanych przez nich akcji inwestora, przy czym wszelkie ułamkowe kwoty zostaną wypłacone w gotówce. 

Posunięcie to zmniejszy udział Sampo w Nordei do poniżej 20 proc. z nieco ponad 21 proc. obecnie. Inwestor w zeszłym miesiącu sprzedał również dług hybrydowy, aby pomóc w tworzeniu buforów kapitałowych.

W pierwszym kwartale Sampo musiało „odłożyć” dodatkowe 896 mln EUR (ok. 1 mld USD) z powodu dodatkowych wymogów kapitałowych nałożonych na Nordea Bank na początku roku. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy