Największy wzrost S&P500 od dziewięciu miesięcy

opublikowano: 01-03-2021, 22:32

Dow Jones rósł na zamknięciu o 1,95 proc. S&P500 zyskał 2,4 proc. To największy wzrost indeksu od czerwca. Nasdaq kończył dzień zwyżką o 3,0 proc.

Pierwszą sesję marca na amerykańskich rynkach akcji zdominował popyt. Do zakupów inwestorów zachęciło przegłosowanie przez Izbę Reprezentantów pakietu wsparcia gospodarki i szansa, że po wycofaniu się Demokratów z forsowania podwyżki płacy minimalnej, Senat może przegłosować pakiet nawet już w czwartek. Dodatkowo popytowi na akcje sprzyjał spadek rentowności obligacji skarbowych USA, a także doniesienia o nowej, jednodawkowej szczepionce na COVID-19 oraz o największej od trzech lat aktywności amerykańskiego przemysłu w lutym.

Inwestorzy korzystali z przeceny technologicznych blue chipów w końcówce lutego. Dlatego jedną z najmocniej drożejących spółek w S&P500 było Apple (5,4 proc.), którego akcje staniały o prawie 7 proc. w ubiegłym tygodniu. Wśród amerykańskich spółek z Nasdaq o największej kapitalizacji najmocniej drożała Tesla (6,4 proc.), przeceniona o ponad 13 proc. przez poprzednich pięć sesji. PayPal (5,3 proc.), który stracił przez miniony tydzień ponad 9 proc. wartości, był jedną z najmocniej drożejących spółek w segmencie finansowym.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na koniec sesji rosły kursy ponad 90 proc. spółek z S&P500. Popyt przeważał we wszystkich 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek energii (2,6 proc.), finansowych (3,1 proc.) i IT (3,2 proc.). Gorzej niż rynek notowane były segmenty ochrony zdrowia (1,2 proc.), dóbr codziennego użytku (1,0 proc.) oraz nieruchomości (0,2 proc.).

Wzrosły kursy 28 z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje Boeinga (5,8 proc.), który dostał od United Airlines zamówienie na 25 nowych maszyn 737 Max. W pierwszej trójce znalazły się jeszcze Apple (5,4 proc.) i Dow Inc. (3,8 proc.). Jako jedyne spadkiem kursu kończyły sesję Walgreens Boots Alliance (-0,2 proc.) i Merck & Co. (-0,3 proc.), obie spółki z segmentu ochrony zdrowia.

Na Nasdaq wzrosły kursy ponad 80 proc. z 3,5 tys. spółek notowanych na tym rynku. Wszystkie 20 o największej kapitalizacji kończyły dzień wzrostem wartości. W grupie FAANG najmocniej drożało Apple (5,4 proc.), a najmniej Amazon.com (1,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane