Czytasz dzięki

Najwyżej wyceniany na świecie fintech szykuje rekordowe IPO

opublikowano: 26-08-2020, 06:53

Chiński fintech Ant zamierza przeprowadzić pierwotną ofertę publiczną. Analitycy szacują, że może ona sięgnąć rekordowych 30 mld USD.

Obsługująca płatności spółka powiązana z chińskim gigantem e-commerce Alibaba planuje wejście na giełdy w Hongkongu i Szanghaju. Ant nie podał, na ile się wycenia, ani ile akcji chce sprzedać w ofercie. Analitycy szacują wartość spółki na nawet 300 mld USD.

- Oczekuję, że Ant osiągnie 250-300 mld USD kapitalizacji. Dla porównania, Citigroup jest warte trochę ponad 100 mld USD. Największe na świecie instytucje finansowe są obecnie w Chinach – powiedział BBC Shaun Rein z China Market Research Group.

Rynek oczekuje, że Ant zaoferuje 10-15 proc. akcji w IPO. Oznaczałoby to największą pierwotną ofertę publiczną w historii.

- Ant pozyska około 30 mld USD, co będzie największym IPO w historii, wyższą nawet od przeprowadzonej w ubiegłym roku przez saudyjskie Aramco, której wartość to trochę ponad 29 mld USD – powiedział BBC Rein.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane