Czytasz dzięki

Najwyższe w historii spadki PKB w Hiszpanii i Portugalii

  • PAP
opublikowano: 31-07-2020, 13:21

Władze Portugalii i Hiszpanii potwierdziły w piątek, że z powodu koronakryzysu w II kwartale br. doszło do największego w historii tych państw spadku PKB. W Portugalii w porównaniu do pierwszego kwartału br. wyniósł on 14,1 proc., a w Hiszpanii – 18,5 proc.

Piątkowa informacja Krajowego Urzędu Statystycznego Hiszpanii (INE) jest potwierdzeniem opublikowanych w środę przez niezależny urząd finansowy AIReF z Madrytu danych, z których wynikało, że okres kwiecień-czerwiec był najgorszy w historii dla PKB kraju, a przewidywany spadek tego wskaźnika sięgnie 20 proc.

Jak zakomunikował INE, o ile w ujęciu kwartał do kwartału spadek PKB Hiszpanii w II kwartale 2020 r. wyniósł 18,5 proc., to w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r. był on jeszcze większy, osiągając 22,1 proc.

“To największy spadek PKB we współczesnej historii naszego kraju” - podsumowało kierownictwo INE.

W czwartek podczas wieczornej konferencji w Madrycie minister finansów Maria Jesus Montero poinformowała, że w czerwcu 2020 r. deficyt budżetowy Hiszpanii pogłębił się o 371 proc. w porównaniu do tego samego miesiąca 2019 r. Dodała, że o ile wydatki państwa w pierwszej połowie roku wyniosły 130 mld euro, to wpływy zaledwie 81 mld euro.

O rekordowym spadku PKB będącego następstwem koronakryzysu poinformowały w piątek również władze Portugalii. Pomiędzy kwietniem a czerwcem 2020 r. PKB spadł o 14,1 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem, a w ujęciu rocznym o 16,5 proc.

Władze Krajowego Urzędu Statystycznego w Lizbonie (INE) zaznaczyły, że do historycznego spadku PKB przyczyniło się głównie ograniczenie wydatków przez gospodarstwa domowe oraz redukcja realizowanych w kraju inwestycji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane