Najwyższy czas na jesienne porządki

Andrzej Stec
opublikowano: 05-11-2010, 00:00

Sprzedajemy akcje dwóch spółek z Portfela PB. Rozważamy pozbycie się dwóch kolejnych. O zakupach pomyślimy za tydzień

Pieniądze lubią ciszę, dlatego przez ostatnie kilka tygodni Komitet Inwestycyjny nie podejmował decyzji co do kupna bądź sprzedaży akcji. Zwłaszcza że Portfel PB powoli, ale systematycznie zwiększał swoje rozmiary (obecnie ma wartość 13,8 tys. zł, czyli o 38 proc. więcej niż na początku tego roku). Zbliżający się koniec roku skłonił nas jednak do rozpoczęcia porządków.

Pozbywamy się akcji MW Trade. Niestety, nie zrobiliśmy tego w połowie września, kiedy kurs ocierał się o poziom 20 zł (teraz wynosi niespełna 16 zł), ale i tak jesteśmy zadowoleni. Przez pół roku zarobiliśmy ponad 140 proc. Po ponad roku rozstajemy się też z walorami BBI Capital. Niestety, ze sporą, blisko 25-procentową, stratą. Hossa ominęła tę spółkę, a notowaniom nie pomogła też długo oczekiwana przez nas zapowiedź poprawy komunikacji z rynkiem. Spółka udzieliła bowiem pierwszych odpowiedzi w Akcji Inwestor. Zapowiedziała tam m.in. przedstawienie w połowie listopada zmodyfikowanej strategii funduszu. Zlecenie sprzedaży akcji MW Trade i BBI Capital wystawiamy z limitem równym cenie z zamknięcia czwartkowej sesji.

Zastanawiamy się, co zrobić z akcjami Drozapolu. Przez ostatnie dwa miesiące kurs spółki spadł o 15 proc., przez co niemal w całości "zjedzone" zostały już zyski wypracowane w wakacje. Nic dziwnego: trwa korekta cen wyrobów hutniczych, a niektórzy przedstawiciele branży (np. Krzysztof Walarowski, prezes Cognora) spodziewają się poprawy dopiero w I kwartale 2011 r. Sam Wojciech Rybka, prezes Drozapolu, milczy i może to być milczenie dość wymowne. Zwykle bowiem, kiedy koniunktura sprzyjała spółce, szef dystrybutora stali chętnie wypowiadał się w mediach o spodziewanych dobrych wynikach. Jak będzie — inwestorzy przekonają się 15 listopada. Jeśli spółka pokaże, że przy słabszej koniunkturze potrafi sobie radzić nie gorzej niż rywale, dostanie od nas jeszcze kredyt zaufania. Jeśli nie — bez żalu (i niestety bez zysków) zakończymy inwestycję. Podobnie może być z Policami, jeśli kurs nie będzie rósł w zadowalającym nas tempie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Nie pozbywamy się papierów Tauronu, gdzie liczymy na coś więcej niż dotychczasowe 30 proc. zysku. Nie sprzedajemy też akcji Grupy Lotos. Po pierwsze — czekamy na rozstrzygnięcie procesu prywatyzacji, po drugie —podobnie jak wczoraj rynek, za dobrą monetę bierzemy wyniki z trzeciego kwartału. Jak oceniają je analitycy?

"Wyniki Lotosu są bardzo przyzwoite, zaskakująco dobre" — mówił PAP Paweł Burzyński, analityk DM BZ WBK. Podkreślał, że mimo słabszego otoczenia makroekonomicznego spółce udało się wykazać dobry wynik w segmencie rafineryjnym, który zyskał na sprzedaży asfaltu i zwiększeniu wolumenu produkcji po uruchomieniu nowych instalacji.

W portfelu mamy już trochę gotówki (4,1 tys. zł). Po sprzedaży części aktywów pieniędzy będzie jeszcze więcej. Co z nimi zrobimy? To już zależy od Was. Na Wasze propozycje czekamy na forum portalu pb.pl.

Komitet Inwestycyjny

O "Portfelu PB" sŁÓw kilka

Portfel założyliśmy 3 kwietnia 2009 roku. Na starcie mieliśmy 10 tys. zł. Trzyosobowy Komitet Inwestycyjny systematycznie decyduje o kupnie i sprzedaży akcji spółek z GPW. Decyzje podejmujemy w oparciu o sugestie, wnioski i maile naszych czytelników. Akcję prowadzimy zgodnie ze znanym Komisji Nadzoru Finansowego regulaminem. Zastrzegamy, że kształt portfela i podjęte decyzji nie stanową żadnej rekomendacji inwestycyjnej. Na początku 2010 r. przekazaliśmy 5100 zł zysku z 2009 r. na cele charytatywne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Andrzej Stec

Polecane