Najwyższy czas na rekord WIG - Informatyka

Kamil Zatoński
opublikowano: 26-01-2007, 00:00

WIG-Informatyka od początku roku wzrósł już o około 20 proc., wyraźnie w tyle pozostawiając inne wskaźniki giełdowe. Dzięki temu po wczoraj- szej sesji brakuje około 12 proc. do poprawienia historycznego szczytu z 4 września 2000 r., wynoszącego 23 876,90 pkt. Jeśli się to uda, pobity zostanie pierwszy z trzech ostatnich rekordów z długą brodą, ustanowionych jeszcze na fali internetowej bańki spekulacyjnej (patrz wykres).

Hossa WIG-Informatyka (GPW mierzy jego wartość od sierpnia 2000 r.) to głównie zasługa obserwowanych od początku roku szybkich wzrostów cen akcji pięciu największych spółek, tworzących indeks. Akcje Prokomu, Asseco Poland (de facto połączonych Asseco i Softbanku), Comarchu, Computerlandu i Emaksu zdrożały od początku roku średnio o jedną czwartą. To na tyle istotne, że wymienione spółki (warte łącznie ponad 8,7 mld zł) odpowiadają za wartość wskaźnika w aż 80 proc.

Barometr giełdowego sektora informatycznego w ubiegłym roku zachowywał się gorzej od rynku. WIG- -Informatyka wzrósł o 35 proc. Gorszymi indeksami były tylko WIG-Media i WIG-Telekomunikacja. Notowania największych spółek z branży były bowiem dość słabe. Poza Comarchem, który zdrożał o blisko 200 proc., ceny walorów pozostałych największych spółek utknęły w trendzie bocznym. Asseco, Emax i Computerland zakończyły rok zaledwie o kilkanaście procent droższe niż w styczniu. Prokom stracił w ubiegłym roku 1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane